Dodaj publikację
Autor
Iwona Rymaniak
Data publikacji
2015-10-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do lekcji matematyki dla klasy III gimnazjum przeprowadzonej w pracowni komputerowej.
 Pobierz (docx, 29,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W PRACOWNI KOMPUTEROWEJ

W KLASIE III GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W CYGANACH

Temat: Funkcja w układzie współrzędnych.

Termin: 25.11.2013 r.

Czas pracy: 45 minut

Cele ogólne

I poznawcze:

zapoznanie z pojęciem wykresu funkcji zapoznanie ze sposobem tworzenia wykresu w arkuszu kalkulacyjnym

II wychowawcze:

umiejętność współpracy z kolegą,

umiejętność utrzymania ładu i porządku na stanowisku pracy

III praktyczne:

umiejętność sporządzania wykresu punktowego w arkuszu kalkulacyjnym,

umiejętność rozpoznawania wykresu funkcji,

umiejętność opisywania wykresu funkcji wzorem.

Metoda: problemowa połączona z pokazem, ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne: zestawy komputerowe, prezentacja, instrukcja dla uczniów, pliki ćwiczeniowe

Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, dyskusja podczas rozwiązywania problemów, stosowanie instrukcji.

Opis przebiegu zajęć:

Część lekcji - ogniwa

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Środki dydaktyczne

docelowe

zadania

Wstępna

dobranie się parami do jednego stanowiska

dyskusja z nauczycielem

 

podanie tematu i celów lekcji

przypomnienie pojęcia funkcji

omówienie pojęcia wykresu funkcji

pokazanie prezentacji z funkcją zadaną tabelką i wykresem

pracownia komputerowa

rzutnik

prezentacja z tabelką i wykresem funkcji w układzie współrzędnych

prezentacja z danymi i wykresem funkcji w arkuszu kalkulacyjnym

instrukcje dla uczniów

zeszyt do matematyki

Główna

Wykonywanie parami podanych ćwiczeń:

uruchomienie arkusza kalkulacyjnego Excel

wpisywanie danych do komórek

sporządzanie wykresu punktowego

omówienie otrzymanego wykresu

zmienianie zawartości komórek tak, aby otrzymywać wykresy funkcji

opisywanie funkcji wzorem

odczytywanie dziedziny i zbioru wartości

zapisanie arkusza do postaci pliku

wydrukowanie

Instrukcja 1Instrukcja 2

Instrukcja 3

prezentuje wykres funkcji w arkuszu kalkulacyjnym

daje uczniom instrukcję 1

czuwa nad poprawnym wykonaniem pracy

daje uczniom instrukcję 2

nadzoruje pracę

w razie potrzeby omawia niejasności

 

Końcowa

Zaprezentowanie swojej pracy

omówienie problemów z instrukcji 2

 

Podsumowanie:

omówienie zasad tworzenia wykresu przy pomocy Kreatora

omówienie pojęcia wykresu funkcji

ocena pracy uczniów

 

Praca domowa

Podstawowa

wklej do zeszytu otrzymany wydruk wykresu funkcji

 

 

Ponadpodstawowa

przy pomocy arkusza kalkulacyjnego Excel utwórz wykres funkcji odkreślonej wzorem y = x-1 dla argumentów różniących się o 0,5

 

Instrukcje dla ucznia

Instrukcja 1

Uruchom arkusz kalkulacyjny Excel

Umieść w odpowiednich komórkach liczby tworzące następujące pary liczbowe: (-2,5; -4), (-2; -3), (-1,5; -2), (-0,5; 0), (0; 1), (1; -1), (1; 3), (1,5; 4), (3; 7) wpisując pierwszą z liczb w kolumnę A, a drugą liczbę w kolumnę B

Zrób wykres punktowy (XY) tych par według poniższych wskazówek:

wskaż jedną z komórek jako bieżącą,

wybierz polecenie Wstaw, Wykres (lub odpowiednią ikonę na pasku narzędzi)

na ekranie pojawi się okno Kreatora wykresów, który będzie Ci podpowiadał kolejne kroki:

w pierwszym oknie wybierz rodzaj wykresu ...