Dodaj publikację
Autor
Maciej Wierzchnicki
Data publikacji
2015-10-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł dotyczący kultury jastorfskiej (podstawowe informacje).
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści

Rozwój kultury jastorfskiej

Poczynając od VI w. p.n.e. aż po schyłek okresu lateńskiego (przedrzymskiego) na terenie północnych Niemiec rozwijała się kultura jastorfska (Jastorf, Krs Ulzen w Dolnej Saksonii). Kultura ta obejmowała głównie obszary zawarte pomiędzy dolną Wezerą a dolną Odrą. Przekroczyła ona ku wschodowi dolną Odrę i objęła także Pomorze Zachodnie. W ciągu wczesnego i środkowego okresu lateńskiego kultura jastorfska rozprzestrzeniała się w kierunku południowym i stopniowo zajęła dorzecze środkowej Łaby, docierając do Dolnych Łużyc, północnej Saksonii i do Turyngii.
We wczesnej epoce żelaza nastąpiło pogorszenie się warunków klimatycznych, co było szczególnie odczuwalne w północnej części Europy. Przemiany te spowodowały poważniejsze wyludnienie terenu Skandynawii i napór grup ludności na południe, w poszukiwaniu lepszych warunków egzystencji. Silniejsze zawilgocenie powodowało tendencję do porzucania terenów o glebach ciężkich, a przejmowanie w użytkowanie obszarów o glebach lekkich, piaszczystych. Z tym procesem także związane były przemieszczenia ludnościowe.

W rozwoju kultury jastorfskiej wyróżnia się generalnie dwa etapy:

• starszy (datowany na lata 600 – 250 p.n.e.)
• młodszy (zawarty pomiędzy rokiem 250 p.n.e. a początkiem n.e.)

Etap starszy, określany jako Jastorf, dzieli się na 3 fazy: a, b, c.
W fazie a i częściowo w fazie b widoczne są silne wpływy ze strony kultury halsztackiej, zwłaszcza w dziedzinie wyrobów metalowych. W ciągu okresu lateńskiego kultura jastorfska zetknęła się z oddziaływaniem kultury lateńskiej i przejęła wiele cech lateńskich, co jest widoczne zwłaszcza w fazie Jastorf c. Po tej fazie w obrębie młodszego etapu, wyodrębnia się fazy Ripdorf i Seedorf.

W obrębie kultury jastorfskiej wydziela się poszczególne grupy lokalne:

• grupę dolnołabską,
• środkowo – łabsko – hawelańską,
• warnowsko – dolno – odrzańską, która objęła także Pomorze Zachodnie,
• grupę południową (nad Elserą i Muldą), która najsilniej narażona była na oddziaływanie kultury lateńskiej (celtyckiej).

Ludność kultury jastorfskiej zamieszkiwała osady otwarte, położone na terenach nadrzecznych. W obrębie osiedli natrafia się na ślady po budynkach, paleniska, resztki pieców i jamy odpadkowe. Do niedawna osiedla te były bardzo słabo rozpoznane. W ostatnich latach na dużą skalę przebadano pozostałości osady w Zedau, Krs Osterburg. Silnie rozwinięta była miejscowa obróbka żelaza, które to pozyskiwano z rud darniowych. Ludność użytkowała duże cmentarzyska płaskie. Powszechnie stosowany był ciałopalny obrządek pogrzebowy. Groby ciałopalne, przeważnie popielnicowe, albo ustawiane były w małych skrzynkach kamiennych zbudowanych z płyt, albo obstawiane kamieniami. W grobach popielnice z reguły nakryte były misami odwróconymi dnem do góry. Groby wyposażano głównie w ozdoby i w części stroju, w większości wykonane z żelaza.
W inwentarzu kultury jastorfskiej spotykamy ...