Dodaj publikację
Autor
Anna Kozłowska
Data publikacji
2015-11-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
230

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV na temat zamiany jednostek długości w zadaniach z treścią. Wykorzystano w nim elementy oceniania kształtującego.
 Pobierz (docx, 34,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IVa

Prowadzący: Anna Kozłowska

Data: 04.11.2015 rok

Czas: 45 min.

Temat: Ile to będzie…- jednostki długości w zadaniach.

Lekcja ćwiczeniowa.

Podstawa programowa: (PP pkt 12 ust 6)

12 Obliczenia praktyczne

Uczeń:

6) zamienia i prawidłowo stosuje jednostki długości: metr, centymetr, decymetr, milimetr, kilometr

Cel ogólny:

- utrwalanie i doskonalenie umiejętności związanych z jednostkami długości; wyrabianie sprawności pamięciowej.

Cele lekcji:

Uczeń

zna jednostki długości

zna zależności między jednostkami długości

umie wykonywać działania pamięciowe na liczbach naturalnych

potrafi czytać ze zrozumieniem treści zadań

umie współpracować w grupie

doskonali umiejętność samooceny

Wprowadzanie elementów oceniania kształtującego:

Cele sformułowane w języku ucznia:

powtórzymy i utrwalimy zależności miedzy jednostkami długości

pokażemy, że znajomość jednostek jest potrzebna w życiu codziennym

utrwalimy działania pamięciowe na liczbach naturalnych

NaCoBeZu (kryteria sukcesu)

znasz jednostki długości

zamieniasz jednostki długości większe na mniejsze i odwrotnie

rozwiązujesz zadania tekstowe związane z jednostkami długości

Metody: dyskusja, ćwiczenia praktyczne, gra dydaktyczna – domino.

Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna

Pomoce: karty pracy, klocki domina przygotowane przez nauczyciela, plansze z zależnościami pomiędzy jednostkami długości, podręcznik, zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń.

Przebieg lekcji:

Część organizacyjno-porządkowa

Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

Kontrola pracy domowej.

Część wprowadzająca do tematu lekcji.

Określenie celów sformułowanych w języku ucznia.

Zapisanie tematu zajęć.

Powiązanie z wcześniejsza wiedzą - przypomnienie zależności między jednostkami pomiaru. Krótka dyskusja. Następnie uczniowie pracują samodzielnie, po rozwiązaniu wymieniają się kartami i wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność rozwiązań. Po sprawdzeniu uczniowie wystawiają ocenę koleżeńską [informacja zwrotna w postaci hasła: Brawo, Super, Doskonale, Świetnie (gdy wszystko jest dobrze); Poćwicz troszkę, Następnym razem będzie lepiej, Następnym razem się uda (gdy są błędy)].

Zapisz za pomocą innych jednostek

6 m = cm

45 cm = mm

8 km = m

50 dm = cm

1700 mm = cm

300 cm = m

Część właściwa lekcji.

Praca w grupach. Uczniowie zostają podzieleni na grupy metodą losowania kolorowych cukierków. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela kartę pracy. Wklejają ją do zeszytów i rozwiązują zadania. Rozwiązania zadań są reprezentowane przez przedstawicieli grup – zespół „krytycznych przyjaciół”.

Zadanie 1

Ania chce kupić okładkę na podręcznik do matematyki. W sklepie musi podać wysokość podręcznika w milimetrach. Jakie wymiary powinna podać? Zmierz wysokość własnej książki do matematyki.

Odp. Wysokość książki wynosi…………… mm.

Zadanie 2

Małgosia, by dojść do szkoły musi przejść drogą polną 2 km 300 m, a potem 800 m szosą. Jaką długość ma trasa przemierzana przez Małgosię do szkoły?

Rozw.

Odp. Trasa przemierzana przez Małgosię ma……….km…….m.

Zadanie 3

Wczoraj ...