Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2016-01-22
Średnia ocena
4,00
Pobrań
200

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja ma wprowadzić uczniów w zagadnienie zamiany jednostek długości. Karty z zamianą jednostek można modyfikować do różnych zagadnień.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki
dla klasy IV szkoły podstawowej

Temat: Jednostki długości.

Treści zawarte w podstawie programowej w dziale 12 „Obliczenia praktyczne”, punkt 6. „Uczeń zamienia i prawidłowo stosuje jednostki długości: metr, centymetr, decymetr, milimetr, kilometr”

Cele lekcji:
- główny: zamiana jednostek długości
- operacyjne:
• uczeń potrafi wymienić znane mu jednostki długości
• uczeń podaje kontekst rzeczywisty, kiedy używamy podanej jednostki długości
• uczeń zamienia podane jednostki w najprostszych przypadkach
• uczeń rysuje odcinek o podanej długości
• uczeń mierzy narysowany odcinek

Metody pracy: ćwiczenia

Środki dydaktyczne: białe kartki, miarka krawiecka, przybory geometryczne, dwustronne karty z zamianą jednostek długości (10 kart na jednej stronie napis 1m, na odwrocie 100cm oraz 10 kart z napisami 1km i 1000m) , laptop z dostępem do Internetu

Formy organizacyjne: praca równym frontem

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.

II. Część zasadnicza:
1. Nauczyciel sprawdza obecność, podaje temat lekcji.

2. Krótkie wprowadzenie o dawnych jednostkach długości używane w Polsce. (związane z przeciętnymi wymiarami ludzkimi: palec, łokieć, siąg, stopa itp.)

3. Uczniowie wymieniają znane im jednostki długości, wraz z ich zamianą. Nauczyciel wprowadza ewentualne poprawki.

4. Wybrany uczeń wyszukuje informacje w Internecie dotyczące 1 metra.

5. Nauczyciel wraz z klasą podaje sytuacje z życia, w których wykorzystujemy podane jednostki długości. (np. odległości w kilometrach, wymiary domu w metrach, wzrost w centymetrach)

6. Uczniowie rysują odcinki o podanej długości.

7. Przy pomocy dwustronnych kart z zamianą jednostek uczniowie rozwiązują zadania z zamianą jednostek długości.

8. Pozostały do końca lekcji czas uczniowie rozwiązują zadania z podręcznika.

III. Część końcowa
1. Podsumowanie lekcji.
2. Zadanie pracy domowej