Dodaj publikację
Autor
katarzyna tomasiewicz
Data publikacji
2016-05-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
101

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w klasie 4 dotyczący opisywania treści zadania tekstowego za pomocą wyrażenia arytmetycznego wraz z załącznikami.
 Pobierz (doc, 187,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IVb

Temat: Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych w zadaniach tekstowych.

Czas zajęć: 1 jednostka lekcyjna (45 minut).

Cele ogólne:
• współdziałanie w grupie,
• kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi, wniosków,
• umiejętność prezentowania wyników swojej pracy i zespołu,
• pobudzanie aktywności poprzez zadania,
• kształtowanie języka matematycznego,
• uczenie organizowania pracy oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę.
Cele operacyjne:
Poziom I – wiadomości.
Kategoria A: Uczeń zna:
• nazwy działań,
• kolejność wykonywania działań, gdy nie występują nawiasy,
• kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy,
Kategoria B: Uczeń rozumie:
• potrzebę stosowania kolejności wykonywania działań,
• znaczenie nawiasu w zapisie wyrażenia arytmetycznego
Poziom II – umiejętności.
Kategoria C: Uczeń potrafi:
• wykonywać działania, gdy nie występują nawiasy,
• wykonywać działania, gdy występują nawiasy,
• zapisywać rozwiązanie zadania za pomocą wyrażenia arytmetycznego,
• wykonać obliczenie wartości wyrażenia stosując działania pomocnicze.
Metody pracy:
• podająca – wyjaśnienie, pogadanka,
• praktyczna – ćwiczenia w samodzielnym tworzeniu wyrażeń arytmetycznych do zadań, obliczanie wartości wyrażeń.
Formy pracy:
• praca zbiorowa z całą klasą,
• praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
• prezentacja „Kopalnia soli w Kłodawie” kartki z zadaniami, wyrażeniami arytmetycznymi, kartki z działaniami do podziału na grupy, balony
z zadaniami, tabela do ewaluacji, papier, mazaki, magnesy.

ELEMENTY OK:

• Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

1. Będziesz potrafił opisywać treść zadania używając jednego wyrażenia arytmetycznego.

2. Będziesz obliczać wartość wyrażenia.

3. Będziesz potrafił wykorzystać poznane działania pisemne
do rozwiązywania zadań tekstowych.

• NaCoBezu:

1. Umiejętność czytania treści zadania ze zrozumieniem.

2. Ułożenie prawidłowego wyrażenia arytmetycznego do zadania.

3. Poprawne obliczenie wartości wyrażenia z wykorzystaniem poznanych działań i reguł kolejności wykonywania działań.

4. Zapisanie pisemnej odpowiedzi do zadania.

• Informacja zwrotna:

udzielana na bieżąco w formie ustnej, w trakcie wykonywania zadań indywidualnie i na tablicy, do konkretnego ucznia.

• Pytanie kluczowe:

Jak ułożyć wyrażenie arytmetyczne do zadania, aby dobrze je rozwiązać?

Przebieg lekcji

❖ Powitanie i sprawdzenie listy obecności.

❖ Kontrola pracy domowej.

❖ Określenie celu lekcji (Wywieszenie i odczytanie celów lekcji przez nauczyciela)

Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

1. Będziesz potrafił opisywać treść zadania używając jednego wyrażenia arytmetycznego.

2. Będziesz obliczać wartość wyrażenia.

3. Będziesz potrafił wykorzystać poznane działania pisemne
do rozwiązywania zadań tekstowych.

❖ Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.

❖ Wspólna analiza i rozwiązanie zadania (Załącznik nr 1) (pokaz zdjęć kopalni soli w Kłodawie – krótka prezentacja)

Poniżej przedstawiono fragment cennika dla zwiedzających kopalnię soli w Kłodawie.
[pic] [pic]
Oblicz koszt zwiedzania kopalni w lipcu z przewodnikiem przez grupę 9 dzieci
oraz 13 dorosłych, w tym 4 emerytów. Rozwiązanie zadania zapisz za pomocą jednego wyrażenia.

- Odczytanie tekstu zadania przez wybranego ucznia
- Ciche odczytanie ...