Dodaj publikację
Autor
Monika Kałuża
Data publikacji
2016-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cele zajęć: • pobudzenie aktywnych postaw uczniów wobec ochrony środowiska; • wzbogacenie słownictwa uczniów o treści ekologiczno-przyrodnicze; • uwrażliwienie na piękno przyrody i konieczność jej ochrony przez ludzi.
 Pobierz (doc, 65,5 KB)

Podgląd treści


W trosce o nasze środowisko - scenariusz zajęć świetlicowych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

zajęcia świetlicowe
Temat: W trosce o nasze środowisko

Autorka: Monika Kałuża - nauczycielka języka polskiego

Cele zajęć:
• pobudzenie aktywnych postaw uczniów wobec ochrony środowiska;
• wzbogacenie słownictwa uczniów o treści ekologiczno-przyrodnicze;
• uwrażliwienie na piękno przyrody i konieczność jej ochrony przez ludzi.

Cele sformułowane w języku ucznia:
• będziesz potrafił sortować śmieci do odpowiednich pojemników;
• zastosujesz zdobytą wiedzę w praktyce;
• zrozumiesz potrzebę ochrony środowiska.

Nacobezu:
• uczniowie wypowiadają się na temat zachowania bohaterów wiersza;
• uczniowie poznają definicję słowa „recykling” i będą go używać na co dzień;
• uczniowie wyliczą korzyści segregowania odpadów;
• uczniowie samodzielnie wykonają pracę plastyczną z wykorzystaniem odpadów.

Pytania kluczowe:
1. Zdefiniuj słowo „odpad”. Przedstaw swój pomysł na ochronę środowiska.
2. Wyjaśnij główną ideę segregowania śmieci. Porównaj zachowanie bohaterów filmu.
3. Jak możemy wykorzystać zdobyte dzisiaj informacje?
4. Gdybyś był na miejscu uczestników wycieczki, jakbyś postąpił?
5. Co mógłbyś zrobić, by chronić nasze środowisko?

Metody pracy: słowna (rozmowa, objaśnienia), oglądowa (pokaz, obserwacja), aktywizująca („burza mózgów”, zadania do wykonania).

Faza wprowadzająca:
1. Powitanie uczniów i zaproszenie ich do zajęcia miejsca na dywanie.
2. Podanie informacji dotyczących przebiegu zajęć.
3. Przeprowadzenie zabawy integracyjnej Witam wszystkich, którzy…. Uczniowie stają
w kręgu, a prowadząca zajęcia kolejno wypowiada różne powitania (np.: Witam wszystkich, którzy mają niebieskie oczy, Witam wszystkich, którzy mieli wczoraj do odrobienia pracę domową, Witam wszystkich, którzy często się uśmiechają, Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki, Witam wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę, Witam wszystkich, którzy mają krótkie włosy itd.). Uczniowie, którzy uważają, że zostali powitani, ładnie kłaniają się innym. Następnie uczniowie siadają na dywanie.

Faza realizacyjna:
1. Tajemnicza przesyłka. Nauczyciel kieruje pytanie do dzieci, czy chciałyby otrzymać od kogoś list. Poinformowanie dzieci o przesyłce, która dotarła do świetlicy.
2. List od ekologa. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Historia o całkiem zwykłych butelkach.
3. Rozmowa kierowana. Pytania nauczyciela na temat tego, co zdarzyło się w lasku nad rzeką? Wypowiedzi dzieci. Ustosunkowanie się uczniów do zachowań, o których mowa
w historyjce. Wyciągnięcie wniosków.
• Czy dzieci zachowały się właściwie podczas szkolnego pikniku?;
• Co by było, gdyby wszyscy wyrzucali śmieci do lasu?;
• Jakie zagrożenia mogą stworzyć śmieci wyrzucone w złym miejscu?;
• Co Wy zrobilibyście w tej sytuacji z butelkami?
4. Projekcja filmu edukacyjnego Felka rady jak segregować odpady (źródło: http://www.youtube.com/watch?v=m6hDlbWWGKw). Omówienie filmu.
• Znaczenie kolorów pojemników recyklingowych. Prowadząca zajęcia pokazuje uczniom planszę przedstawiające worki przeznaczone do segregacji śmieci (w kolorach: żółtym, niebieskim, białym i ...