Dodaj publikację
Autor
Dorota Majka
Data publikacji
2016-05-29
Średnia ocena
5,00
Pobrań
85

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji przeznaczony dla klasy II lub III gimnazjum, zwłaszcza na lekcji powtórzeniowej z tego tematu.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


Rozwiązywanie zadań za pomocą układów równań

Cele lekcji:
• prawidłowy wybór i opis niewiadomych w zadaniu,
• ułożenie układu równań zgodnie z warunkami zadania,
• sprawdzenie, czy rozwiązanie spełnia warunki zadania,
• wybór najkorzystniejszej metody rozwiązywania układu równań,
• zapisywania wyników (wraz z jednostką) i odpowiedzi.
Metody pracy:

• dyskusja
• ćwiczenia.

Formy pracy:

• grupowa,
• indywidualna.

Środki dydaktyczne:

• kartki z zadaniami

Literatura: Matematyka 2001 – podręcznik i zeszyt ćwiczeń

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Przedstawienie tematu lekcji i jej celu.

2. Rozdanie kartek z pytaniem kluczowym (załącznik 1). Każdy uczeń zaznacza własną odpowiedź. 

Na końcu lekcji nauczyciel wraca do tego rozwiązania.

3. Rozdanie kartek z zadaniem 1 i 2. Wyjaśnienie, na czym będzie polegała praca. Zapisanie na tablicy niewiadomych do zadań 1 i 2.

Uczniowie indywidualnie, w swoich zeszytach, zapisują układy równań zgodnie
z warunkami zadania, rysują rysunki do zadania 2 i zaznaczają niewiadome na rysunku. Następnie nauczyciel zapisuje te układy równań i rysunki na tablicy.

4. Ocena koleżeńska w parach. 

Uczniowie siedzący obok siebie w ławkach wymieniają się rozwiązaniami. Sprawdzają poprawny zapis układu równań zgodnie z warunkami zadania. Piszą informację zwrotną: co było dobrze wykonane, czy poprawnie użyto niewiadomych, czy dobrze zapisano zależności między niewiadomymi, gdzie były pomyłki...

5. Zadania dla par.

Każda z par uczniów siedzących razem ustala niewiadome oraz zapisuje układ równań
do zadania 3 i 4. Sąsiednie pary wymieniają się rozwiązaniami i powtarzają ocenę koleżeńską. W przypadku trudności lub wątpliwości informację zwrotną pisze nauczyciel.

6. Rozdanie kartek z treścią zadania 5 dla każdego ucznia.
Uczniowie samodzielnie opisują niewiadome, zapisują układ równań. Konsultują tę część zadania z kolegą z ławki. Następnie rozwiązują układ równań, sprawdzają warunki zadania
i piszą odpowiedź.
Na tablicy nauczyciel zapisuje przykładowe rozwiązanie ze sprawdzeniem i odpowiedzią.

Wymiana rozwiązań w parach i powtórzenie oceny koleżeńskiej. Zwrócenie uwagi na: prawidłowo rozwiązany układ równań, wybór najłatwiejszej metody, poprawne sprawdzenie
i zapisanie odpowiedzi.
7. Metoda świateł ulicznych - ocena umiejętności rozwiązywania zadań za pomocą układów równań.

Uczniowie otrzymują kartki koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Wybierają kartki czerwone, jeśli nie rozumieją lekcji i nie umieją sami ułożyć układu równań. Z tymi uczniami  pracuje nauczyciel. Uczniowie, którzy wybrali kartki żółte (mają wątpliwości, popełniali błędy) i kartki zielone (dobrze zrozumieli lekcję) - pracują razem.

8. Powrót do pytania kluczowego (pkt. 3). Rozwiązanie zadania, uzgodnienie odpowiedzi
w parach, przedstawienie przez jedną z par jakie są niewiadome, jaki układ równań opisuje to zadanie, jakie jest rozwiązanie i czy jest ono zgodne z warunkami zadania.

9. Zapisanie pracy domowej. 

10. Podsumowanie lekcji:

Dzisiaj nauczyłem się ...