Dodaj publikację
Autor
Edyta Szymańska
Data publikacji
2016-08-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
164

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja matematyki z elementami sztuki origami. Szkoła podstawowa, klasa 6. Scenariusz zawiera linki do instrukcji składania czworokątów. Do scenariusza dołączona jest karta pracy pomagająca podsumować własności czworokątów.
 Pobierz (docx, 56,2 KB)

Podgląd treści

Opracowała: Edyta SzymańskaSzkoła Podstawowa Nr 4 w Warszawie

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 6

Lekcja

Data

Temat

Klasyfikacja czworokątów

Cele lekcji

Uczeń:

potrafi nazwać dany czworokąt,

poznaje sposoby konstruowania różnych czworokątów z kartki papieru (elementy sztuki origami),

potrafi określić cechy, które wyróżniają go spośród innych czworokątów,

umie sklasyfikować figurę do odpowiedniej grupy czworokątów

Metody pracy

pogadanka z elementami dyskusji,

ćwiczenia praktyczne,

pokaz filmu instruktarzowego połączonego z konkretnym zadaniem do wykonania

Formy nauczania

praca równym frontem,

praca indywidualna,

praca w parach

Pomoce dydaktyczne

komputer z dostępem do Internetu,

tablica multimedialna,

multibook „Matematyka wokół nas, Klasa 6” (lub plansza zawierająca klasyfikację czworokątów),

karta pracy (dołączona do scenariusza),

kolorowe kartki formatu A5

filmy edukacyjne, jak zrobić czworokąt z kartki papieru:kwadrathttps://www.youtube.com/watch?v=wwqofiPZ7MArombhttps://www.youtube.com/watch?v=FRlWDfWIXAIrównoległobokhttps://www.youtube.com/watch?v=T22bVdYSeJ8trapez równoramiennyhttps://www.youtube.com/watch?v=U73fZ1OY-l8deltoidhttps://www.youtube.com/watch?v=9Y05qSbhMA8

R

Z

E

B

I

E

G

L

E

K

C

J

I

Czynności organizacyjne

Przywitanie.

Sprawdzenie listy obecności.

Sprawdzenie pracy domowej.

Formułowanie celów lekcji

Omówienie celów lekcji i metod pracy.

Napisanie tematu lekcji na tablicy.

Realizacja tematu

Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie

jaką figurę nazywamy czworokątem,

jakie czworokąty już znają.

Uczniowie otrzymują kartę pracy i wykonują Polecenie 1: Połącz figury z ich nazwami.

Nauka składania czworokątów z kartki papieru i omawianie ich własności.Nauczyciel wprowadza uczniów do tej części lekcji, mówiąc kilka słów o orgiami lub zachęca uczniów, aby to oni podzielili się tym co wiedzą o orgiami. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki papieru formatu A5.

PROSTOKĄTKartka jest prostokątem. Uczniowie mają narysować przekątne w prostokącie.Praca w parach:Karta pracy zawiera tabelę z własnościami poszczególnych czworokątów, ale dane w tabeli są poprzestawiane. Zadaniem uczniów jest dopasowanie informacje do nazwy czworokąta.Jeden uczeń wymienia własności prostokąta (nie patrząc na kartę pracy) a drugi uczeń odnajduje w zamieszczonej na karcie tabeli rubrykę dotyczącą własności prostokąta i sprawdza, czy jego partner podał wszystkie informacje. Jeśli koledze się nie udało, to zadaje mu pytania pomocnicze. Po chwili nauczyciel sprawdza, czy wszyscy prawidłowo wykonali Polecenie 2:Połącz nazwę figury z jej własnościami.

KWADRATNa podstawie filmu instruktarzowego uczniowie konstruują kwadrat. Rysują przekątne.Praca w parach: Podobnie jak wcześniej, tylko uczniowie zamieniają się rolami.Nauczyciel sprawdza, czy wszyscy prawidłowo wykonali Polecenie 2. Odtwarza zakończenie filmu instruktarzowego, które zawiera informacje o własnościach figury.

ROBM (kroki jak w punkcie b)

RÓWNOLEGŁOBOK (kroki jak w punkcie b)

TRAPEZ RÓWNORAMIENNY (kroki jak ...