Dodaj publikację
Autor
Ewa Górczyńska
Data publikacji
2016-08-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć czytelniczych przeprowadzanych w bibliotece szkolnej. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klasy VI z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć czytelniczych w szkole podstawowej- klasa VI

opracowany przez Ewę Górczyńską

Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni

Katalogi biblioteczne jako informatory o dokumentach w bibliotece. Katalog alfabetyczny

Cel główny:

- wykształcenie umiejętności korzystania z katalogów, zwłaszcza katalogu alfabetycznego, w trakcie poszukiwania książek;

- rozbudzenie potrzeby korzystania ze zbiorów bibliotecznych;

- wyrobienie przekonania o konieczności poszanowania książek.

Cele szczegółowe:

Uczeń po lekcji powinien:

wiedzieć:

- jakie dokumenty gromadzi się w bibliotece szkolnej;

- jaką rolę odgrywają katalogi w trakcie poszukiwania książki;

-jakie podstawowe rodzaje katalogów bibliotecznych prowadzi się w

bibliotekach szkolnych;

- czym różni się katalog alfabetyczny od rzeczowego;

- jakie książki zalicza się do literatury pięknej, a jakie do literatury popularnonaukowej.

umieć:

- odczytywać podstawowe informacje o książce na podstawie karty katalogowej;

- ustalić za pomocą katalogu alfabetycznego, czy książka danego autora znajduje się w bibliotece szkolnej;

rozumieć:

- znaczenie pojęć: katalog, dokument, literatura piękna, popularnonaukowa

Metody: pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: skrzynki z katalogiem alfabetycznym, skrzynki z katalogiem rzeczowym, plansza- dokumenty gromadzone w bibliotece szkolnej, plansze-schemat karty katalogowej, plansza-karta katalogowa z opisem książki, plansza- porównanie katalogów, plansze- podział piśmiennictwa,

karty z poleceniami dla uczniów, komputery z dostępem do Internetu.

Tok lekcji:

▪ Powitanie uczniów. Przedstawienie tematu oraz celu zajęć.

▪ Zapisanie w zeszytach tematu lekcji.

▪ Swobodna rozmowa na temat dokumentów gromadzonych w bibliotece.

Nauczyciel podaje definicję dokumentu: Dokument to utrwalony wyraz myśli ludzkiej, zarówno na papierze, jak i innych materiałach.

Uczniowie wymieniają te dokumenty: książki, czasopisma, płyty CD, dokumenty życia szkolnego.

Pokaz planszy” Dokumenty gromadzone w bibliotece szkolnej”.

▪ Zwrócenie uwagi uczniom, że ze względu na treść książek dzieli się je na literaturę piękną i popularnonaukową.

Literatura piękna to powieści, opowiadania, bajki, baśnie, poezja.

Literatura popularnonaukowa to książki, które w sposób przystępny przekazują treści z różnych dziedzin wiedzy np. historia, astronomia.

Pokaz planszy „ Literatura piękna i popularnonaukowa”

▪ Rozdanie kartek z tytułami książek. Zadaniem uczniów jest przykleić te kartki na planszy z szarego papieru, podzielonej na dwie części: literatura piękna i popularnonaukowa.

▪ Omówienie wykonania zadania.

▪ Krótka pogadanka na temat oznaczenia literatury pięknej i popularnonaukowej.

Pokaz planszy „ Podział literatury pięknej dla dzieci i młodzieży w bibliotece szkolnej”

▪ Uświadomienie uczniom, że najlepszym źródłem informacji jest katalog biblioteczny. Jest to:

spis książek znajdujących się w bibliotece, sporządzony w określonym porządku, ze wskazaniem miejsca na półce.

W katalogu każda książka opisana jest oddzielnie, na specjalnej, znormalizowanej karcie tzw. karcie katalogowej. Wszystkie karty ułożone są w pewnym porządku.

W katalogu alfabetycznym karty katalogowe ułożone są wg alfabetu, natomiast w katalogu rzeczowym podzielone są ...