Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 4
|Lekcja |Data |
|Temat |Utrwalamy umiejętność mnożenia w pamięci dzięki kartom getSmart. Mnożenie? – To prosta gra. |
|Cele operacyjne |Poziom I. Wiadomości |
|lekcji |Kat. A: Zapamiętanie wiadomości |
| |Uczeń: |
| |zna tabliczkę mnożenia w zakresie 100, |
| |zna pojęcia matematyczne: czynnik, iloczyn, |
| |zna własności mnożenia: przemienność i rozdzielność mnożenia względem dodawania i odejmowania,|
| |zapamiętuje zasady i reguły poznanych gier i zabaw. |
| | |
| |Kat. B: Zrozumienie wiadomości |
| |Uczeń: |
| |wyjaśnia na czym polega przemienność mnożenia, |
| |wie, że może korzystać z rozdzielności mnożenia względem dodawania i odejmowania przy mnożeniu|
| |przez liczbę dwucyfrową, |
| |rozumie, w jaki sposób łączyć czynniki i iloczyn na kartach, |
| |rozumie zasady konkursu i gry. |
| | |
| |Poziom II. Umiejętności |
| |Kat. C: Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych |
| |Uczeń: |
| |dokonuje obliczeń pamięciowych w zakresie tabliczki mnożenia, |
| |dostrzega i ustala zależności pomiędzy kartami do gry |
| |i odnajduje iloczyny, |
| |oblicza w pamięci i zapisuje działania. |
| | |
| |Kat. D: Zastosow. wiadomości w sytuacjach problemowych |
| |Uczeń: |
| |wykorzystuje własności mnożenia do wyznaczania iloczynu, gdy czynnikiem jest liczba |
| |dwucyfrowa, |
| |potrafi myśleć logicznie i sprawnie liczyć pod presją czasu. |
| | |
| |Kształtowanie postawy uczniów: |
| |pobudzanie aktywności wszystkich uczniów, |
| |dbałość o poprawne komunikowanie się uczniów, |
| |kształtowanie umiejętności współpracy w zespole. |
|Metody pracy |pokaz z elementami dialogu, |
| |ćwiczeniowo-praktyczna, gra |
|Formy nauczania |indywidualna, |
| |grupowa |
|Pomoce dydaktyczne |karty getSmart, prezentacja multimedialna, tablica interaktywna, komputer, tablica, kartki papieru|
|P |Czynności organizacyjne |Przywitanie. |
|R | |Sprawdzenie listy obecności. |
|Z | | |
|E | | |
|B | | |
|I | | |
|E | | |
|G | | |
| | | |
| | | |
|L | | |
|E | | |
|K | | |
|C | | |
|J | | |
|I | | |
| |Formułowanie celów lekcji |Wyświetlenie tematu lekcji na tablicy interaktywnej. |
| | |Wprowadzenie do zajęć poprzez omówienie zagadnień, które będą przedmiotem działania na lekcji. |
| |Realizacja tematu |Poznajemy karty getSmart – nauczyciel wykorzystuje prezentację multimedialną do wyjaśnienia, w |
| | |jaki sposób wykonujemy działania mnożenia posługując się kartami. Przy okazji przypominamy jak |
| | |nazywają się poszczególne liczby w mnożeniu (czynnik ( czynnik = iloczyn) oraz na czym polega |
| | |przemienność mnożenia i rozdzielność mnożenia względem dodawania i odejmowania. |
| | |Uczniowie siadają przy stolikach w czteroosobowych grupach i wybierają lidera. Liderzy odbierają |
| | |od nauczyciela talie kart i kartki do zapisywania wyników. Lider będzie odpowiedzialny za |
| | |przekazywanie informacji o wynikach grupy, jak również za to, aby jego zespół poskładał karty do |
| | |pudełka na koniec lekcji. |
| | |Lider wyjmuje karty z pudełka i dzieli je na 4 części, tak aby wszyscy uczniowie mogli szybko |
| | |rozłożyć całą talię kart na stole liczbami do góry. |
| | |PIERWSZA ZABAWA: |
| | |Znajdź trzy karty, gdzie: |
| | |czynnik ( czynnik = iloczyn. |
| | |(Sprawdzamy, czy wszyscy uczniowie rozumieją, w jaki sposób dobiera się karty. Jest to moment na |
| | |dodatkowe wyjaśnienia. Gdy każdy uczeń znalazł jedną taką trójkę, przechodzimy ...