Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie
Nauczyciel: Edyta Szymańska
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 4
|Lekcja |3 grudnia 2015 |
|Temat |Systemy zapisywania liczb – powtórzenie |
|Cele ogólne |Utrwalenie wiadomości i umiejętności przed sprawdzianem; |
| |kształtowanie umiejętności samooceny; |
| |pobudzanie aktywności wszystkich uczniów; |
| |kształtowanie umiejętności uczenia się od siebie nawzajem; |
| |motywowanie uczniów do wykonywania zadań dodatkowych, utrwalających i rozwijających ich matematyczne |
| |umiejętności; |
| |promowanie nauki poprzez zabawę przy wykorzystaniu programów multimedialnych |
|Cele operacyjne |Uczeń: |
| |odczytuje i zapisuje liczby naturalne wielocyfrowe; |
| |porównuje liczby naturalne, stosuje symbole: >, <, =; |
| |liczby zapisane w systemie rzymskim przedstawia w dziesiątkowym a zapisane w systemie dziesiątkowym |
| |przedstawia w rzymskim; |
| |wykonuje proste obliczenia zegarowe na godzinach, minutach i sek; |
| |wykonuje proste obliczenia kalendarzowe na dniach, tygodniach, miesiącach, latach; |
| |zamienia i prawidłowo stosuje jednostki długości: metr, centymetr, decymetr, milimetr, kilometr; |
| |zamienia i stosuje jednostki masy: gram, kilogram, dekagram, tona; |
| |zamienia i prawidłowo stosuje jednostki monetarne: złote i grosze |
|Metody pracy |Praktyczne: |
| |rozwiązywanie ćwiczeń utrwalających; |
| |pogadanka powtórzeniowa prowadząca do rozwiązania zadania; |
| |zabawa multimedialna połączona z konkretnym zadaniem |
| |do wykonania |
| |Eksponująca: |
| |rozwiązywanie zadań w formie atrakcyjnej dla ucznia |
|Formy nauczania |praca zbiorowa; |praca w parach |
|Pomoce dydaktyczne |„Minisprawdzian” wydrukowany z podręcznika „Matematyka |
| |z plusem” (str. 87), tabela zwierająca zakres materiału do sprawdzianu, tablica multimedialna, komputer, |
| |multipodręcznik, karty pracy do domu (zawierające mat. powtórzeniowy), program MATLANDIA |
| |oraz wydruki indywidualnych loginów i haseł dla uczniów |
|P |Czynności organizacyjne |Przywitanie; |
|R | |Sprawdzenie listy obecności; |
|Z | |Omówienie i ocena pracy domowej |
|E | | |
|B | | |
|I | | |
|E | | |
|G | | |
| | | |
| | | |
|L | | |
|E | | |
|K | | |
|C | | |
|J | | |
|I | | |
| |Formułowanie celów lekcji |Napisanie tematu lekcji na tablicy; |
| | |Wprowadzenie do zajęć poprzez omówienie celów lekcji |
| | |i metod pracy |
| |Realizacja tematu |Rozwiązywanie „Minisprawdzianu”. |
| | |Nauczyciel wyświetla zadania na tablicy multimedialnej, uczniowie uzupełniają odpowiedzi na wydrukowanej |
| | |karcie. |
| | | |
| | |Rozwiązanie omawia wylosowany uczeń. Przy okazji można powtórzyć najważniejsze wiadomości związane z |
| | |zakresem materiału, którego dotyczy zadanie. |
| | | |
| | |W razie trudności prosimy innego ucznia o wsparcie, poprzez zadanie pytania naprowadzającego lub podanie |
| | |wskazówki; |
| | |Dyskusja na temat wartości rzetelnej samooceny. Uczniowie obejmują refleksją swoje umiejętności. Wypełniają|
| | |rubrykę samooceny w tabeli zwierającej zakres materiału do sprawdzianu. Zaznaczają, czy już potrafią, czy |
| | |jeszcze potrzebują poćwiczyć konkretne umiejętności |
| |Podsumowanie |Nauczyciel zachęca uczniów, aby podzieli się swoimi przemyśleniami, w jakim stopniu opanowali materiał i co|
| | |chcieliby jeszcze poprawić. Dzieli się również swoimi spostrzeżeniami na ten temat; |
| | |Nauczyciel proponuje formę, w jakiej uczniowie mogą poćwiczyć konkretne umiejętności w domu: |
| | |Uczniowie dostają kartę pracy z ćwiczeniami podzielonymi na działy zgodnie z tabelą zawierającą zakres |
| | |materiału; |
| | |Uczniowię dostają kody ...