Dodaj publikację
Autor
Anna Kozłowska
Data publikacji
2017-01-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
189

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ciekawy scenariusz lekcji wprowadzający uczniów w własności prostokąta i kwadratu.
 Pobierz (docx, 48,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE Va

Prowadzący: Anna Kozłowska

Data: 17.01.2017 rok

Czas: 45 min.

Temat: Co wiemy o prostokącie i kwadracie.

Lekcja wprowadzająca.

Podstawa programowa: (PP pkt 9 ust 4,5)

9 Wielokąty, koła i okręgi

Uczeń:

4) rozpoznaje i nazywa prostokąt, kwadrat

5) zna najważniejsze własności kwadratu, prostokąta

Cel ogólny:

Przypomnienie własności kwadratów i prostokątów.

Cele lekcji:

Uczeń

zna pojęcia: prostokąt, kwadrat

odróżnia prostokąty i kwadraty spośród innych wielokątów

rysuje prostokąty i kwadraty o danych wymiarach

zna własności dotyczące boków, kątów i przekątnych prostokąta i kwadratu

potrafi czytać ze zrozumieniem treści zadań

umie współpracować w grupie

doskonali umiejętności manualne

Wprowadzanie elementów oceniania kształtującego:

Cel sformułowany w języku ucznia:

dowiemy się co to są prostokąty i kwadraty, przypomnimy sobie ich własności.

NaCoBeZu (kryteria sukcesu)

potrafię rozpoznać prostokąty i kwadraty

umiem narysować wyżej wymienione wielokąty

potrafię podać własności prostokąta i kwadratu

Wykorzystanie w trakcie lekcji tzw. „patyczków” lub „świateł”.

Metody: pogadanka, ćwiczenia praktyczne w formie zabawy

Formy pracy: praca z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna

Pomoce: karty pracy, rozsypanka z własnościami figur, modele figur geometrycznych przygotowane przez nauczyciela, podręcznik, zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń.

Przebieg lekcji:

Część organizacyjno-porządkowa

Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

Kontrola pracy domowej.

Część wprowadzająca do tematu lekcji.

Określenie celów sformułowanych w języku ucznia.

Zapisanie tematu zajęć.

Zapisanie celów do zeszytów

Przedstawienie NaCoBeZu i zanotowanie kryteriów sukcesu do zeszytów.

Część właściwa lekcji

Ćwiczenie na rozpoznawanie prostokątów i kwadratów spośród innych figur. Nauczyciel rozkłada na stoliku wycięte modele różnych figur geometrycznych. Prosi uczniów, aby spośród rozsypanych figur znaleźli prostokąty i kwadraty. Jeśli uczeń wskaże prostokąt lub kwadrat, to jego figura zostaje odłożona na wskazany stół, jeśli nie – odkłada ją z powrotem. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie prostokąty i kwadraty zostaną położone na wskazany stół.

Prostokąty i kwadraty w naszym otoczeniu

Przymocowanie na tablicę tzw. „słoneczka” z hasłem „Prostokąty i kwadraty w naszym otoczeniu”(losowanie z tzw. „patyczków” uczniów, którzy mają udzielać odpowiedzi). Wylosowany uczeń podchodzi do tablicy i zapisuje swoje skojarzenie.

Przykładowe odpowiedzi:

KLOCEK ZESZYT GUMKA

DRZWI

PROSTOKĄTY I KWADRATY W NASZYM OTOCZENIUPROSTOKĄTY I KWADRATY W NASZYM OTOCZENIU

PROSTOKĄTY I KWADRATY W NASZYM OTOCZENIU

PROSTOKĄTY I KWADRATY W NASZYM OTOCZENIU

TABLICA

OKNA

LUSTRO

KOPERTA

KSIĄŻKA

KALKULATOR RAMKA

3. Wskazywanie głównych elementów figur oraz przypomnienie własności prostokąta i kwadratu.

Nauczyciel dzieli klasę na grupy 5-osobowe (patyczki służą do podziału). Każda grupa dostaje kartę pracy (Załącznik nr 1) wraz z karteczkami mówiącymi o własnościach tych figur ...