Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Góralska
Data publikacji
2017-02-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


Od roku 2016 nasza szkoła uczestniczy w programie „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem Programu  jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie DĘBÓW PAMIĘCI. Drzew, które są symbolem siły, szlachetności i długowieczności. Każde z nich ma upamiętnić jedną ofiarę zbrodni katyńskiej. Ocalić od zapomnienia znaczy poznać jednego
z rozstrzelanych, który był czyimś synem, bratem, ojcem i sprawić, aby pamięć o tym człowieku, o jego odwadze i poświęceniu była wiecznie żywa nie tylko w jego rodzinie.

Mottem programu „Katyń- ocalić od zapomnienia” są słowa Jana Pawła II

„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku
sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”. 

Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej pragniemy uświadamiać uczestnikom dzisiejszej uroczystości trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie. Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. 

Tej nocy zgładzono wolność 
W katyńskim lesie... 
Zdradzieckim strzałem w czaszkę 
Pokwitowano Wrzesień...
Związano z tyłu ręce, 
By w obecności kata 
Nie mogły się wznieść błagalnie 
Do Boga i do świata.
Zakneblowano usta! 
By w tej katyńskiej nocy 
Nie mogły wołać o litość 
Ni wezwać znikąd pomocy.

Katyń to w świadomości Polaków nazwa, symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc „Katyń”, myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Miednoje, ale także o innych polskich obywatelach zamordowanych w tym czasie przez NKWD.
Symbolem polskiej Golgoty Wschodu stał się Katyń. W 1943 r. wojska hitlerowskie odkryły w Lesie Katyńskim masowe rowy śmierci.

My, młodzi początku XXI wieku,
zapatrzeni w ekrany komputerów,
śpieszący ku marzeniom o wielkich domach, szybkich samochodach, wygodnym życiu.
Zatrzymajmy się na chwilę w tym biegu!

Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito WIARĘ, NADZIEJĘ, MIŁOŚĆ. Jednym strzałem
w tył głowy.

Bohater, o którym pamiętamy w szczególny sposób to: Stefan Mantaj.

Stefan Mantaj urodził się 8 sierpnia 1910 r. w Chromowoli. Był synem Edwarda i Józefy
z Józwickich małżonków Mantajów, czwartym dzieckiem w tej rodzinie. Podjął podstawową edukację w tajnej szkółce dla polskich dzieci, którą prowadziła w Borucinie Maria Klichowicz. Następnie Stefan Mantaj uczęszczał do pięcioklasowej szkoły powszechnej
w Osięcinach. Ukończył ją około 1924 r. Jesienią 1930 r. stanął przed ...