Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. IV
Temat: Dodawanie liczb naturalnych sposobem pisemnym.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Data: 29 listopada 2016 r.
Cele lekcji:
Uczeń:
- dodaje w pamięci liczby naturalne,
- właściwie podpisuje liczby naturalne,
- dodaje pisemnie liczby naturalne wielocyfrowe,
- wykorzystuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań praktycznych.
Treści z podstawy programowej:
2. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
2) dodaje (…) liczby naturalne wielocyfrowe pisemnie (…).
Typ lekcji: wprowadzająca.
Metody pracy:
- problemowa,
- eksponująca – film,
- pokaz, ćwiczenia.
Formy pracy: indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• tablica interaktywna,
• film z platformy epodreczniki.pl,
• platforma matzoo.pl,
• zeszyt ćwiczeń.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności.
2. Określenie celu lekcji i wprowadzenie do tematu.
3. Realizacja tematu.
4. Ewaluacja.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Pożegnanie uczniów.
|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|2 a) |Nauczyciel podaje cel lekcji: | |
| | | |
| |Poznasz i zrozumiesz sposób dodawania dużych liczb, w którym wystarczy | |
| |umieć dodawać w pamięci do 100, a nawet tylko do 20. | |
| | | |
| |Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej pytanie problemowe: | |
|b) | | |
| |Ile razem należy zapłacić za narty, które kosztują 434 zł oraz rękawice | |
| |narciarskie za 65 zł? | |
| | |Uczniowie obliczają cenę. Jeden z uczniów prezentuje sposób obliczenia |
| |Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe: |(dodawanie setek, dziesiątek i jedności). |
| | | |
|c) |Czy równie łatwo obliczyć sumę liczb 784 i 937? Czy istnieje sposób | |
| |dodawania liczb dla kogoś, kto słabo radzi sobie z liczeniem w pamięci | |
| |lub ma kłopoty z pamięcią? | |
| | | |
| |Nauczyciel podaje temat lekcji. | |
| | | |
| | | |
|d) | |Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
|3 a) |Nauczyciel wraca do przykładu problemowego i zadaje pytanie, jak można |Uczniowie podejmują próby zapisu pisemnego. |
| |inaczej zapisać dodawanie. | |
| | | |
| |Nauczyciel wyświetla na tablicy filmiki wyjaśniające sposób pisemnego | |
|b) |dodawania (filmy pochodzą z epodreczniki.pl). |Uczniowie rozwiązują przykład w zeszycie. |
| | | |
| |Nauczyciel pisze na tablicy przykład do rozwiązania w celu sprawdzenia, | |
| |czy uczniowie zrozumieli zagadnienie. | |
|c) | |Wybrani uczniowie rozwiązują przykłady na tablicy interaktywnej. |
| |W razie potrzeby nauczyciel pomaga i udziela wskazówek. |Pozostali rozwiązują przykłady w zeszytach. |
| | | |
| |Nauczyciel uruchamia platformę matzoo.pl. | |
| | | |
| | | |
| | | |
|d) | | |
| | | |
| | | |
|4 |Podsumowanie wiadomości – ewaluacja. |Uczniowie własnymi słowami opisują, na czym polega pisemne dodawanie. |
|5 |Zadanie i omówienie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń. | |
|6 |Pożegnanie uczniów. | |