Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. VI
Temat: Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Data: 23 marca 2015 r.
Cele lekcji:
Uczeń:
- zna pojęcie liczby ujemnej, liczby przeciwnej do danej,- rozumie zależności: dług - gotówka, temperatura dodatnia - ujemna, strata - zysk, wysokość nad poziomem morza - pod poziomem morza, - podaje przykłady zastosowania liczb ujemnych w życiu codziennym,- porównuje liczby całkowite,- dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli liczby całkowite,- czyta ze zrozumieniem tekst zawierający dane matematyczne,
- potrafi, współpracując w grupie, ustalić sposób rozwiązania zadania oraz prezentacji tego rozwiązania,
- wykorzystuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań praktycznych.
Treści z podstawy programowej:
3.Liczby całkowite. Uczeń:
1) podaje praktyczne przykłady stosowania liczb ujemnych;
2) interpretuje liczby całkowite na osi liczbowej;
3) oblicza wartość bezwzględną;
4) porównuje liczby całkowite;
5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.
14. Zadania tekstowe. Uczeń:
1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe; (…)
3) dostrzega zależności między podanymi informacjami; (…)
5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody;
Typ lekcji: powtórzeniowa.
Metody pracy:
- gra dydaktyczna ,,Bingo”,
- ćwiczenia praktyczne,
- konkurs ..Milczek”.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
kartki ,,Nacobezu” dla każdego ucznia (załącznik 1),
karty do konkursu ,,Milczek” (załącznik 2),
zestaw kart do głosowania (załącznik 3),
przykłady oraz karty do gry w Bingo (załącznik 4),
karta z zadaniem dla każdego ucznia (załącznik 5),
zeszyt ćwiczeń.
PLAN ZAJĘĆ
Czynności wstępne:
przywitanie z klasą,
sprawdzenie listy obecności,
sprawdzenie pracy domowej.
Wprowadzenie do tematu - przypomnienie podstawowych pojęć dotyczących liczb ujemnych i określenie celu lekcji.
Realizacja tematu.
Ewaluacja.
Omówienie pracy domowej.
Pożegnanie uczniów.
L. p.
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
1 a)
b)
c)
Przywitanie z uczniami.
Sprawdzenie listy obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
2
NaCoBeZU: Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z zagadnieniami (załącznik 1), na które w szczególności należy zwrócić uwagę i które pojawią się na pracy klasowej.
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.
Uczniowie przypominają sobie, jakimi zagadnieniami się zajmowali.
Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach.
3 a)
b)
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartę do gry w Bingo (załącznik 4), omawiając jej zasady. Zapisuje na tablicy przykłady do rozwiązania.
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy, po czym daje każdej grupie zestaw zadań (załącznik 2) i karty do głosowania (załącznik 3).
Nauczyciel omawia zasady gry ,,Milczek”. Do każdego zadania dane są cztery odpowiedzi, przy czym tylko jedna jest prawidłowa. Uczniowie muszą rozwiązać zadanie, a następnie na znak dany ...