Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. VI
Temat: Rozpoznawanie figur przestrzennych.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Data: 14 lutego 2011 r.
Cele lekcji:
Uczeń:
• rozpoznaje wśród figur przestrzennych ostrosłupy, graniastosłupy proste, stożki, walce i kule,
• wskazuje podstawy, ściany boczne, wysokości, wierzchołki i powierzchnie boczne w poszczególnych figurach przestrzennych,
• rozumie pojęcie koła wielkiego kuli,
• potrafi z podanych własności wybrać odpowiednie dla poszczególnych figur przestrzennych,
• w otoczeniu znajduje przykłady figur przestrzennych.
Typ lekcji: wprowadzająca.
Metody pracy: praca z książką, dyskusja, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
• Podręcznik,
• Zeszyt ćwiczeń. Geometria,
• modele ostrosłupów, graniastosłupów prostych, stożków, walców i kul,
• paski ze stwierdzeniami związanymi z bryłami (załącznik 1),
• papierowy wycinek koła i prostokąt,
• plansze z nazwami figur przestrzennych i ich własnościami.
PLAN ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności.
2. Wprowadzenie do tematu i określenie celu lekcji.
3. Realizacja tematu.
4. Podsumowanie wiadomości. Ocena uczniów.
5. Omówienie pracy domowej.
6. Pożegnanie uczniów.
|L. p. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|1 a) |Przywitanie z uczniami. | |
|b) |Sprawdzenie listy obecności. | |
|2 |Krótkie wprowadzenie: nauczyciel uświadamia uczniom, że żyją|Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
| |oni w świecie trójwymiarowym pełnym przeróżnych brył | |
| |geometrycznych. Informuje, że celem dzisiejszej lekcji | |
| |będzie uzyskanie umiejętności odróżniania i rozpoznawania | |
| |kilku rodzajów figur przestrzennych, po czym podaje temat | |
| |zajęć. | |
|3 a) |Nauczyciel rozkłada na stolikach napisy: OSTROSŁUPY, |Uczniowie segregują figury przestrzenne, korzystając z |
| |GRANIASTOSŁUPY PROSTE, WALCE, STOŻKI. Takie same napisy |otrzymanej informacji: |
| |umieszcza na tablicy. |1. Ostrosłup ma jedną podstawę. |
| | |1. Graniastosłup ma dwie podstawy. |
| | |1. Walec ma dwie podstawy. |
| | |1. Stożek ma jedną podstawę. |
| | |Mając do dyspozycji tylko tę informację, uczniowie mogą (choć|
| | |nie muszą) źle posegregować stożek i walec. Po dołożeniu |
| | |następnej planszy: |
| | |2. Podstawa ostrosłupa jest wielokątem. |
| | |2. Podstawa graniastosłupa jest wielokątem. |
| | |uczniowie powinni już prawidłowo umieścić modele stożka i |
| | |walca. |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | |Uczniowie wskazują podstawy, ściany boczne, wierzchołki, |
| | |wysokości oraz powierzchnie boczne figur. Następnie dzieci |
| |Nauczyciel dokłada następną planszę: |otrzymują w kopertach paski z własnościami figur. |
| |3. Wszystkie ściany boczne są trójkątami. |Praca samodzielna uczniów: |
| |3. Wszystkie ściany boczne są prostokątami. |Na podstawie otrzymanych pasków, uczniowie pracują nad |
| |Nauczyciel wyjaśnia pojęcie powierzchni bocznej walca i |indywidualnymi gazetkami w zeszycie. Dzieci mogą sprawdzać |
| |stożka oraz wysokości figury przestrzennej. |wszystkie wklejane własności na modelach. Uczniowie, którzy |
| | |wykonali zadanie bezbłędnie, otrzymują oceny bardzo dobre. |
| | | |
| |Nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonania zadania, w razie|Praca z książką: |
| |potrzeby udzielając uczniom dodatkowych wskazówek. |Uczniowie po cichu czytają notatkę w podręczniku ...