Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 6B
|Lekcja |9 grudnia 2016 |
|Temat |Turniej klasowy – Wielka niewiadoma w 6B |
|Cele ogólne |Pobudzanie aktywności wszystkich uczniów; |
| |rozwijanie umiejętności współpracy w zespole; |
| |kształtowanie umiejętności uczenia się od siebie nawzajem; |
| |kształtowanie umiejętności prezentacji i posługiwania się językiem matematycznym w wypowiedzi ustnej |
| |zmobilizowanie uczniów do rozwijania umiejętności rozwiązywania równań i zachęcenie do wzięcia udziału w |
| |XI Dzielnicowej Olimpiadzie Matematycznej – Wielka Niewiadoma; |
| |motywowanie uczniów do wykonywania zadań dodatkowych, utrwalających i rozwijających ich matematyczne |
| |zdolności; |
| |rozwijanie umiejętności samokształcenia |
|Cele operacyjne |Uczeń: |
| |potrafi wskazać strony równania; |
| |wie, co znaczy, że liczba spełnia równanie; |
| |rozumie, że przekształcając równanie, nie zmienia się jego zbioru rozwiązań; |
| |wykonuje algorytmiczne czynności prowadzące do rozwiązania równania; |
| |posługuje się działaniami na liczbach wymiernych i dobiera metody rachunkowe do rozwiązania równania; |
| |potrafi rozwiązać zadanie tekstowe przy pomocy równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą |
| |potrafi zaprezentować publicznie swój sposób myślenia i metodę rozwiązania zadania omawia w oparciu o |
| |poznane zasady |
|Metody pracy |Turniej, pogadanka, prezentacja |
|Formy nauczania |praca z całą klasą |praca w parach |
|Pomoce dydaktyczne |Regulamin turnieju, wydrukowane zestawy zadań dla uczniów, plik zawierający zestawy zadań dla uczniów, |
| |tablica multimedialna, tablica, kostka do gry, „Matematyka Wokół Nas. Zbiór zadań. Klasa6.” |
|P |Czynności organizacyjne |Przywitanie; |
|R | |Sprawdzenie listy obecności |
|Z | | |
|E | | |
|B | | |
|I | | |
|E | | |
|G | | |
| | | |
|L | | |
|E | | |
|K | | |
|C | | |
|J | | |
|I | | |
| |Formułowanie celów lekcji |Napisanie tematu lekcji na tablicy; |
| | |Wprowadzenie do zajęć poprzez nawiązanie do celów lekcji. |
| |Realizacja tematu |Przypomnienie regulaminu turnieju (w załączniku); |
| | |Omówienie na co będziemy zwracać uwagę przy ocenianiu współpracy uczniów i prezentacji. Ocena uczniów |
| | |powinna uwzględniać prawidłowość rozwiązania oraz umiejętność zaprezentowania swojego sposobu myślenia |
| | |klasie. Oceniana będzie umiejętność nazwania zasad, z których uczeń korzysta rozwiązując równanie i |
| | |wykonując działania na liczbach wymiernych; |
| | |Wykonywanie czynności opisanych w regulaminie turnieju |
| |Podsumowanie |Nauczyciel podsumowuje wspólną pracę. Prosi uczniów o ich refleksje na temat lekcji. |
| | |Nauczyciel proponuje formę, w jakiej uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności przed zbliżającą się |
| | |olimpiadą dzielnicową. |
| | |(Np. mogą obejrzeć filmy edukacyjne na stronie szkoły w zakładce KONKURSY MATEMATYCZNE: |
| | |Upraszczanie wyrażeń algebraicznych |
| | |Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych |
| | |Mnożenie i dzielenie wyrażeń algebraicznych przez liczby |
| | |Zapisywanie równań. Liczba spełniająca równanie |
| | |Rozwiązywanie równań |
| | |Praca domowa: |
| | |Zbiór zadań do klasy 6, zadania otwarte - 9 i 10 . |
|Uwagi o realizacji | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |