Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski
Bolesław I Chrobry zwany także Wielkim urodził się w roku 967, a zmarł w 1025. Żył 59 lat. Polski książę od roku 992 i król od 1025. Jego ojcem był pierwszy znany nam władca państwa polskiego książę Mieszko I, a matką czeska księżniczka Dobrawa. Miał cztery żony. Imion dwóch pierwszych nie znamy, a kolejne to Emnilda - córka Dobromira, księcia słowiańskiego oraz Oda - córka Ekkeharda I, margrabiego Miśni. Bolesław miał siedmioro dzieci: Bezpryma, Mieszka II Lamberta, Otto, Regelindę, Matyldę oraz dwie córki nieznane z imienia. Władca posiadał również nałożnicę, którą była Przedsława (Predysława) Włodzimierzówna – księżniczka ruska z dynastii Rurykowiczów, córka Włodzimierza I Wielkiego. W 1017 roku owdowiały Bolesław Chrobry bez powodzenia starał się o rękę kobiety u jej brata, Jarosława Mądrego. W 1018 roku księżniczka została przez niego zgwałcona i w rok później uprowadzona do Polski w charakterze nałożnicy.
Dojście Bolesława do władzy
Wraz ze śmiercią Mieszka zaistniało niebezpieczeństwo podzielenia państwa między jego synów, lecz Bolesław wykazał się wówczas ogromną determinacją i zdecydowaniem, co zaowocowało objęciem tronu. Być może wpływ na jego postawę miał dokument Dagome iudex, gdzie nie został on wymieniony jako spadkobierca. Niemniej jednak Bolesław wygnał z Polski swoją macochę Odę oraz swoich przyrodnich braci: Mieszka, Lamberta i Świętopełka.
Misja biskupa Wojciecha
Oprócz zjednania sobie cesarza, Bolesław zabiegał także o przychylność papieża. Do spełnienia tego celu przyczynił się pochodzący z Czech biskup Wojciech. W 996 roku został przyjęty przez Bolesława w Polsce, gdy wybierał się do pogańskich Prusów. Władca Polski pomógł mu zorganizować wyprawę, którą Wojciech podjął wiosną 997 roku. Prusowie potraktowali Wojciecha jako obcego, który zagraża ich zwyczajom i wierzeniom. Poniósł tam męczeńską śmierć. Papież po roku ogłosił go świętym. Uważany jest za pierwszego męczennika polskiego. Bolesław chciał wykorzystać ten fakt i rozpoczął starania o utworzenie arcybiskupstwa na ziemiach państwa polskiego. Poza tym wykupił od Prusów jego ciało, płacąc tyle złota ile ono ważyło, przewiózł do Gniezna i złożył je w tamtejszym kościele jako cenną relikwię. W 999 roku papież Sylwester II utworzył arcybiskupstwo gnieźnieńskie. Żywot św. Wojciecha został uwieczniony na Drzwiach Gnieźnieńskich, znajdujących się w katedrze gnieźnieńskiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Zjazd gnieźnieński
W roku 1000 do Polski wraz ze swoją świtą przybył niemiecki cesarz Otton III. Głównym powodem tej wizyty była pielgrzymka do grobu Św. Wojciecha – czeskiego misjonarza zamordowanego w Prusach. Otton III znał dobrze Wojciecha co skutkowało jego zaangażowaniem u papieża o jak najszybszą jego kanonizację. Drugi powód ...