Dodaj publikację
Autor
Anna Święczkowska
Data publikacji
2017-04-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Pole prostokąta.
 Pobierz (docx, 14,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Temat: Pola kwadratów i prostokątów w sytuacjach problemowych.

Data: 26.04.2017r.

Klasa: IV

Cele ogólne:

- wykorzystanie umiejętności obliczania pola kwadratu i prostokąta do zadań z treścią,

- rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej i w grupach,

- motywowanie uczniów do działania.

Cele szczegółowe:

- ćwiczenia w obliczaniu pola kwadratu i prostokąta, oraz wykorzystanie tej umiejętności do zadań z życia codziennego,

- ustalanie długości boków prostokąta, kwadratu mając jego pole,

- posługiwanie się różnymi przyrządami mierniczymi w celu pomiaru długości,

- zamiana jednostek długości.

Metody pracy

- w zespołach 2 osobowych, indywidualna, praca z całą klasą

Formy pracy

- pogadanka, ćwiczeniowa, problemowa

Pomoce dydaktyczne

- przyrządy miernicze, patyczki do układania figur, zadanie rozsypanka, karty pracy, kartki z cyferkami, kwadraty jednostkowe o boku 1 cm,

Przebieg lekcji

Faza wstępna

1. Przywitanie gości, sprawdzenie obecności oraz pracy domowej.

2. Krótki trening rachunku pamięciowego.

3. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.

4. Faza przygotowawcza

Powtórzenie wiadomości o wielokątach – podstawowe własności figur na płaszczyźnie.

Rozmowa z uczniami:

- Znacie już sposób obliczania pola powierzchni prostokąta i kwadratu przypomnijcie proszę te sposoby.

- Uczniowie opisują sposób obliczania pola prostokąta i kwadratu: aby obliczyć pole prostokąta należy pomnożyć długość przez szerokość, aby obliczyć pole kwadratu należy pomnożyć przez siebie długości jego boków.

Faza realizacyjna

Aby obliczyć pole powierzchni prostokąta, korzystamy ze wzoru:

P = a ∙ b

P – pole powierzchni prostokąta.

a, b – długości sąsiednich boków prostokąta.

Pole kwadratu obliczamy na podstawie wzoru:

P = a ∙ a lub P = a2

P – pole kwadratu.

a – długość boku kwadratu.

Pola figur możemy wyrażać w różnych jednostkach:

1 milimetr kwadratowy 1 mm2

1 centymetr kwadratowy 1 cm2

1 decymetr kwadratowy 1 dm2

1 metr kwadratowy 1 m2

1 kilometr kwadratowy 1 km2

1 mm2 to kwadrat o boku długości 1 mm

1 cm2 to kwadrat o boku długości 1 cm itd.

Dzielimy uczniów na dwuosobowe grupy:

Uczniowie otrzymują karty pracy z zadaniami od numeru 1 do 6. Grupa, która najszybciej wykona zadanie prezentuję rozwiązanie na tablicy.

1. W tym zadaniu uczniowie muszą zmierzyć wymiary prostokątnego blatu ławki szkolnej. Obliczyć pole prostokąta, aby dowiedzieć się ile centymetrów kwadratowych okleiny potrzeba żeby okleić nią cały blat.

2. Poszczególne grupy otrzymują zadanie rozsypanka (koperta 1). Wykonanie zadania dzielimy na dwa etapy. Pierwszy etap polega na tym, że z otrzymanych zdań uczniowie muszą ułożyć poprawną treść zadania. Zbędne informacje odrzucić, a następnie wkleić je do zeszytu i rozwiązać.

3. Uczniowie uzupełniają tabelkę poprawnymi danymi, wykorzystują umiejętność obliczania pola prostokąta mając dane dwie długości boków i obliczania ...