Dodaj publikację
Autor
Sława Torbiarczyk
Data publikacji
2017-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja powtórzeniowa. W skład opracowania wchodzi scenariusz lekcji wraz z prezentacją multimedialną. Do przeprowadzenia lekcji potrzebny jest projektor lub tablica multimedialna. Treści - Powtórzenie wiadomości o podstawowych figurach płaskich (czworokąty i trójkąty).
 Pobierz (docx, 40,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji w klasie VI - opracowała S.Torbiarczyk

Temat: Powtórzenie wiadomości o trójkątach i czworokątach.

Cele lekcji: uczeń:

zna podstawowe figury geometryczne płaskie

zna własności figur geometrycznych płaskich

rozpoznaje i rysuje figury geometryczne płaskie

zna wzory na pola i obwody figur płaskich.

Metody pracy

praca w parach

praca z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna,

tablica multimedialna,

bloki rysunkowe, kolorowe flamastry, kleje, przybory geometryczne.

Przebieg lekcji

Powitanie i sprawy organizacyjne.

Kontrola przygotowania się do lekcji: czy uczniowie przynieśli pomoce dydaktyczne.

Powtórzenie wiadomości w formie zabawy.

Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej prezentację powtórzeniową, prosi uczniów o podanie wszystkich znanych im własności prezentowanej figury, podając za każdym razem zaszyfrowane kryterium wyboru uczniów:

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym są parzyste

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym są nieparzyste,

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym to liczby złożone,

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym to liczby pierwsze,

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym są podzielne przez 4,

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym są podzielne przez 3,

odpowiedzi udzielają uczniowie których numery w dzienniku lekcyjnym są podzielne przez 5

odpowiedzi udzielają dziewczynki

odpowiedzi udzielają chłopcy.

Uczniowie wspólnie opracowują album figur geometrycznych płaskich. Podstawowe elementy przygotowywane są w parach. Każda para wykonuje dwie karty do albumu: na jednej znajduje się rysunek figury wraz ze wszystkimi elementami, symbolami i wzorami, a na drugiej opisane własności. Na tablicy nauczyciel wyświetla instrukcję do zadania podając pytania pomocnicze.

Uczniowie wspólnie wykonują prace.

Uczniowie prezentują efekt końcowy pracy klasy.

Podsumowanie i ocena najlepszej karty z albumu.

Omówienie zadania domowego.

Pożegnanie z klasą.

Załącznik prezentacja multimedialna.

Co to za figura?

Własności kwadratu. Kwadrat ma:

4 boki, równej długości

4 wierzchołki,

4 kąty wewnętrzne, każdy po 90o

2 przekątne, równej długości, przekątne przecinają się w jednym punkcie pod kątem prostym, dzielą się na połowy

ma 4 osie symetrii

Wzory:

Obwód kwadratu to suma jego boków

L = 4a

L= a+a+a+a

Pole kwadratu to kwadrat boku

P = a2Pole kwadratu = połowa kwadratu przekątnej

P= d2 

2. Co to za figura?

Własności prostokąta:

Prostokąt ma:

4 boki, parami równe i równoległe

4 wierzchołki,

4 kąty wewnętrzne, każdy po 90o

2 przekątne, równej długości, przekątne przecinają się w jednym punkcie tworzą 2 kąty rozwarte i 2 kąty ostre, dzielą się na połowy

ma 2 osie symetrii

Wzory:

Obwód  to suma wszystkich jego boków

L = a+a+b+b = 2*a ...