Dodaj publikację
Autor
Sława Torbiarczyk
Data publikacji
2017-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
86

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji powtórzeniowej przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań z danego działu. Materiał powtórzeniowy zawiera podstawowe wiadomości z figur płaskich.
 Pobierz (docx, 15,5 KB)

Podgląd treści

Sława Torbiarczyk

KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY 3A GIMNAZJUM - lekcja koleżeńska.

Przed przeprowadzeniem lekcji zadaję pracę domową, którą należy wykonać w parach. Uczniowie dobierają się w grupy dwuosobowe i losują zadanie do wykonania w domu.

Praca domowa: Przygotuj dialog – zagadkę między figurami. Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur bez podawania jej nazwy.

Grupa 1: prostokąt i deltoid. Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 2: sześciokąt foremny i kwadrat Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 3: prosta i odcinek Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 4: koło i okrąg Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 5: trapez prostokątny i równoległobok Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 6: trójkąt równoboczny i trójkąt równoramienny Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 7: trójkąt różnoboczny i romb Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 8: romb i trapez równoramienny Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 9: kąt środkowy i kąt wpisany. Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 10: Kwadrat i romb. Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Grupa 11: Trójkąt równoboczny i kwadrat. Dialog musi być zapisany na kartce, powinien zawierać wszystkie własności figur.

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących własności figur płaskich.

Cel ogólny lekcji: usystematyzowanie, uporządkowanie i powtórzenie wiadomości o podstawowych figurach płaskich,

Cele operacyjne:

Uczeń:

zna definicje figur płaskich,

zna własności figur płaskich,

zna wzory na obliczanie pól powierzchni i obwodów figur płaskich,

współpracuje w grupie,

prezentuje efekty swojego działania.

Metody i formy pracy:

burza mózgów,

drama,

projekt.

Środki dydaktyczne:

karty zadaniowe dla każdej pary – praca domowa,

arkusze bloku, klej

pisaki, magnezy.

Czas: 1 godzina lekcyjna.

Przebieg lekcji:

Uczniowie wchodząc do klasy siadają w parach, w których wykonywali pracę domową.

Sprawdzenie listy obecności.

Przedstawienie uczniom celu zajęć, podanie tematu.

Omówienie sposobu prezentacji prac domowych.

Uczniowie prezentują swoje scenki. Pozostali w parach wykonują rysunki pomocnicze przedstawianych w dramie figur i zapisują ich nazwy. Po zakończeniu prezentacji wszyscy uczniowie unoszą kartki z zapisanymi odpowiedziami do góry. Wskazany uczeń podaje rozwiązanie zagadki.

Ocena prezentacji: Klasa wybiera najlepszą drame i najlepsze wykonanie – najlepszy zespół otrzymuje ocenę. Uczniowie, którzy odgadli najwięcej zagadek otrzymują ocenę.

Nauczyciel ...