Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
APEL Z OKAZJI DNIA DZIECKA
PRAWA DZIECKA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE.
Cele:
uczeń:
- jest świadom swoich praw i obowiązków;
- rozumie prawo innych ludzi do posiadania praw;
- wie, że powinien przeciwstawiać się przemocy;
- wie, do kogo może zwrócić się o pomoc;
- wzmacnia swoją godność i poczucie wartości;
- czuje się częścią grupy.
Prowadzący I:
Witamy wszystkich zgromadzonych na dzisiejszym apelu zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych jako dzień światowego braterstwa i zrozumienia między dziećmi. Dzień ten poświęcony jest upowszechnianiu idei służących poprawie warunków życia i ochronie praw dzieci całego świata.
Prowadzący II:
Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1952 roku, w różnych krajach pod różnymi datami.
W Polsce i w innych krajach np.: w Czechach, Słowacji i na Ukrainie obchodzony jest 1 czerwca od 1952 roku.
ONZ obchodzi Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989. Francuski odpowiednik Dnia Dziecka to Święto
rodziny, celebrowane 6 stycznia.
Prowadzący I:
Japońscy chłopcy Dzień Dziecka świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. Piątego maja, czyli w dniu chłopca przed swoimi domami Japończycy wywieszają zrobione z papieru karpie. Karpie te symbolizują rodziców - ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna, ilość karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia.
Uczeń:
Wita was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się.
Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Oj! Jak ptaki dziś śpiewają
Tak życzenia nam składają
Wszyscy śmieją się od rana
Każda buzia roześmiana
Czar zabawy dziś panuje
Każde serce się raduje.
Prowadzący II:
Na świecie żyje około półtora miliarda dzieci. To prawie jedna trzecia całej ludności żyjącej na kuli ziemskiej. Dzieci te powinny bawić się w przedszkolach, uczyć się w szkołach. Większość z nich korzysta z dobrodziejstw nauki, ale aż 130 milionów dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły. Spędzają czas na ulicach, gdzie od najmłodszych lat spotykają się z przemocą znieczulicą i okrucieństwem.
Uczeń:
Bardzo dużo nas, czy wiecie?
Bardzo dużo nas na świecie.
A gdybyśmy się zebrali:
i ci więksi, i ci mali,
i ci z bliska, i ci z dali
gdybyśmy się tak zebrali
jeszcze tego ...