Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
1. Temat: Ułamki o mianownikach 10, 100, 1000, …
2. Data: 11.04.2017 r.
3. Klasa i szkoła: kl. IV szkoły podstawowej
4. Cele operacyjne:
Uczeń:
zna dwie postaci ułamka dziesiętnego;
potrafi zapisywać i odczytywać ułamki dziesiętne;
umie zamieniać ułamki dziesiętne na zwykłe;
umie wskazać część całkowitą i część ułamkową ułamka dziesiętnego.
5. Metody nauczania:
pogadanka;
praca w parach;
ćwiczenia równym frontem.
6. Środki dydaktyczne:
podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2015;
ćwiczenia: M. Dobrowolska, S. Wojtan, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2016;
zestaw sześciu kartoników z ułamkami właściwymi, niewłaściwymi, w tym z ułamkami o mianownikach 10, 100, 1000 – w kopertach, po jednej na każdą ławkę.
7. Plan i przebieg lekcji:
a). Czynności organizacyjne: przywitanie, sprawdzenie obecności.
b). Przypomnienie następujących pojęć: ułamek właściwy i ułamek niewłaściwy.
Rozdanie na każdą ławkę jednej koperty z 6 kartonikami, na których zapisano ułamki właściwe, niewłaściwe, w tym ułamki o mianownikach 10, 100, 1000, itd. Uczniowie wybierają i podnoszą w górę kolejno: kartoniki z ułamkami właściwymi, kartoniki z ułamkami niewłaściwymi, kartoniki z ułamkami o mianownikach 10, 100, 1000, itd.
c). Zapisanie tematu lekcji i daty na tablicy.
d). Inny zapis ułamków zwykłych o mianownikach 10, 100, 1000, itd.
Wytłumaczenie, że ułamki o mianownikach 10, 100, 1000, itd. można zapisać bez kreski ułamkowej, używając przecinka. Zapisanie kilku przykładów na tablicy:
(jedno zero w mianowniku oznacza, że będzie jedno miejsce po przecinku) (dwa zera w mianowniku oznaczają, że będą dwa miejsca po przecinku) (trzy zera w mianowniku oznaczają, że będą trzy miejsca po przecinku)
Wykonanie notatki do zeszytu - przepisanie powyższych przykładów oraz następującego zdania: Liczby zapisane z użyciem przecinka nazywa się ułamkami dziesiętnymi.
e). Część całkowita i część ułamkowa.
W ułamku dziesiętnym przecinek oddziela część całkowitą od części ułamkowej.
W Anglii i USA zamiast przecinka używa się kropki, dlatego w kalkulatorach zwykle w miejscu przecinka pojawia się kropka. W większości krajów europejskich, w tym w Polsce, używa się przecinka. Przed II wojną światową w Polsce zamiast przecinka niekiedy używano kropki, ale podniesionej (jak dziś znak mnożenia).
Przykłady: ; =2,25; , itd.
f). Zadanie 1 str. 184 (podręcznik) – chętni uczniowie podchodzą do tablicy.
g). Zadanie 4 str. 184 (podręcznik) – wylosowani uczniowie podchodzą do tablicy.
h). Ćwiczenie 2 str. 72 (ćwiczenia) – uczniowie samodzielnie rozwiązują przykłady w ćwiczeniach, wybrani uczniowie czytają swoje wyniki, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.
i). Podsumowanie lekcji – dokończenie zdania: Dowiedziałem/dowiedziałam się dzisiaj…
j ...