Dodaj publikację
Autor
Justyna Pilipczuk
Data publikacji
2017-05-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
67

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przeznaczony dla klasy IV szkoły podstawowej na temat: Poznajemy wielokąty.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

1. Temat: Poznajemy wielokąty.

2. Data: 14.02.2017r.

3. Klasa i szkoła: kl. IV szkoły podstawowej

4. Cele operacyjne:

Uczeń:
- rozumie pojęcie wielokąta;
- rozpoznaje wierzchołek, bok i kąt wewnętrzny wielokąta;
- nazywa wielokąty na podstawie ich cech;
- rysuje wielokąty o określonych cechach;
- na podstawie rysunku określa punkty należące i nienależące do wielokąta.

5. Metody nauczania:

- pogadanka;
- praca w parach;
- ćwiczenia równym frontem;
- ćwiczenia praktyczne;
- burza mózgów.

6. Środki dydaktyczne:

- podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2015;
- ćwiczenia: M. Dobrowolska, S. Wojtan, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2016;
- przyrządy do kreślenia;

- naklejki motywacyjne;

- magnesy;

- kartki z 6 figurami;

- kartki z tabelkami dla uczniów.

7. Plan i przebieg lekcji:

a). Czynności organizacyjne: przywitanie, sprawdzenie obecności.

b). Przyczepienie do tablicy 5 wielokątów i 1 figury, która nie jest wielokątem.

Ćwiczenie 1.
Jedna z figur na tablicy nie pasuje do pozostałych. Wskaż tę figurę i spróbuj
uzasadnić swój wybór.
Podzielenie figur w następujący sposób:

To są WIELOKĄTY To NIE jest WIELOKĄT

Podsumowanie: Co to jest wielokąt?

c). Zapisanie tematu lekcji i daty na tablicy.

d). Wprowadzenie pojęć: wierzchołek, bok i kąt wewnętrzny wielokąta. Zaznaczenie ich na wielokącie.

e). Nazywanie wielokątów.

Ćwiczenie 2.
Wielokąt, który ma trzy kąty nazywamy trójkątem. Kto wie, jak nazywamy wielokąt
który ma cztery kąty? A pięć? Itd.

f). Rozdanie uczniom kartek z tabelką.
|Nazwa wielokąta |Liczba |Liczba boków |Liczba kątów |
| |wierzchołków | | |
|trójkąt | | | |
| | |4 | |
| |6 | | |
|trzydziestokąt | | | |

Uczniowie w parach uzupełniają tabelkę. Wybrane pary odczytują swoje tabelki.
Zapisanie następującego zdania do zeszytu:
Każdy wielokąt ma tyle samo boków, kątów i wierzchołków.

g). Punkty należące i nienależące do wielokąta. Ćw. 6 str. 24.

Zapisanie następującego zdania do zeszytu:
Punkty leżące na bokach i wewnątrz wielokąta należą do tego wielokąta.

h). Rozwiązywanie zadań*: zad. 1, 2, 3 str. 132.

i). Podsumowanie lekcji. Napisanie na tablicy słowa WIELOKĄT. Uczniowie podają
wszystkie skojarzenia, które zapisywane są na tablicy.

j). Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń: ćw. 1,2,3,4 str. 23.

*zadania rezerwowe: ćw. 5, 7, 8 str. 24 (zeszyt ćwiczeń)