Dodaj publikację
Autor
Justyna Pilipczuk
Data publikacji
2017-05-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
91

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przeznaczony dla klasy IV szkoły podstawowej na temat: Proste, półproste, odcinki.
 Pobierz (doc, 48,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Proste, półproste, odcinki.

2. Data: 10.01.2017r.

3. Klasa i szkoła: kl. IV szkoły podstawowej

4. Cele operacyjne:

Uczeń:
- rozumie pojęcia: prostej, półprostej, odcinka, łamanej;
- rozpoznaje prostą, półprostą, odcinek, łamaną;
- kreśli prostą, półprostą, odcinek, łamaną.

5. Metody nauczania:

- pogadanka;
- opowiadanie;
- ćwiczenia praktyczne;
- konkurs.

6. Środki dydaktyczne:

- podręcznik: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2015;
- ćwiczenia: M. Dobrowolska, S. Wojtan, P. Zarzycki; Matematyka 4 z plusem; GWO 2016;
- przyrządy do kreślenia;

- stoper,

- 25 szt. czystych kartek,

- naklejki motywacyjne;

- plansze z punktem, prostą, półprostą, odcinkiem, łamaną otwartą i zamkniętą.

7. Plan i przebieg lekcji:

a). Czynności organizacyjne: przywitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie nowego działu i tematu lekcji oraz daty na tablicy.
b). Wprowadzenie do działu: wskazanie przez uczniów w klasie różnych przedmiotów, które według nich mają kształt figur geometrycznych.
c). Przeczytanie przez nauczyciela opowiadania pt. „Podróże punktu po Królestwie Geometrii”.

PODRÓŻE PUNKTU PO KRÓLESTWIE GEOMETRII

W Królestwie Geometrii mieszkał sobie punkt A. Był on bardzo ciekawski i wszystko
chciał wiedzieć. Gdy tylko zobaczył jakąś linię, zaraz pytał: - Jak się ta linia nazywa? Czy
jest ona długa, czy krótka?
Pewnego razu punkt pomyślał: Jak wiele tracę, tkwiąc ciągle w tym samym miejscu!
Wyruszam w podróż.
Jak pomyślał, tak zrobił. Wszedł na prostą. Szedł po niej bardzo długo. W końcu zmęczył
się, stanął i powiedział:
- Jak długo mam tak iść? Czy daleko jeszcze do końca tej prostej?
Prosta roześmiała się:
- Och, punkcie! Wcale nie dojdziesz do końca: nie wiesz, że prosta nie ma końca?
- To ja zawracam – powiedział punkt A. – Na pewno poszedłem nie w tę stronę, co
trzeba.
- Z drugiej strony też nie ma końca. Linia prosta wcale nie ma końców.
Punkt zmartwił się - To jak to: będę szedł i szedł bez końca?
- Jeżeli nie chcesz iść bez końca, to wezwijmy na pomoc nożyczki.
- O, tak, tak – ucieszył się punkt A. – Ale po co?
- Zaraz zobaczysz – odpowiedziała prosta.
Nożyczki zjawiły się natychmiast. Ciach, ciach i przecięły prostą – krzyknął punkt. – Jest
koniec, brawo! A czy można zrobić koniec z drugiej strony?
- Czemu nie – zgodziły się nożyczki.
- Jakie to ciekawe! – zawołał punkt A. – Co to się zrobiło z mojej prostej! Z jednej strony
koniec, z drugiej strony koniec. Jak to się nazywa?
- To jest odcinek – powiedziały nożyczki. – Właśnie, punkcie, jesteś na odcinku prostej.
- Odcinek, odcinek prostej – z zadowoleniem powtarzał punkt, spacerując po odcinku
tam i z powrotem.
- Zapamiętam tę nazwę. Fajnie być na odcinku ...