Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Falkowska
Data publikacji
2017-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia świetlicowe.
 Pobierz (doc, 22,5 KB)

Podgląd treści


Katarzyna Falkowska
Konspekt zajęć koła przyrodniczego dla uczniów klas 0 – 3 SP

Temat: „Dzik jest dziki…”

Cel główny: Zapoznanie się z życiem codziennym dzików.

Cele operacyjne:
Uczeń umie:
Znaleźć rozwiązanie i udzielić odpowiedzi na część postawionych zagadek.
Krótko scharakteryzować jadłospis dzika.
Uczeń rozumie:
Czytany mu tekst wiersza o dziku z „Lekcji kleksografii”.
Dlaczego należy unikać bezpośredniego kontaktu z tym zwierzęciem.
Uczeń potrafi:
Przyswoić sobie nowopoznane słownictwo.
Skupić swoją uwagę na treściach przekazywanych przez jego kolegów i koleżanki.

Metody:
Burza mózgów
Podająca – rozmowa kierowana
Praktycznego działania
Oglądowa
Ekspresyjna

Formy organizowania pracy:
Zbiorowa
Grupowa
Indywidualna – Jednolita

Pomoce:
Mapa Polski, atlasy i albumy zwierząt, przygotowane nagrody, karty pracy, widokówki, czasopisma o przyrodzie, rysunek dzika, nagranie magnetofonowe i magnetofon, tablica i kreda, zestawy zagadek.

Czas trwania: 60 minut

Przebieg zajęć:

|Etapy zajęcia |Przebieg zajęcia |Czas |
| | | |
|Część wstępna: | | |
| | | |
|Przywitanie i wprowadzenie do |Zajęcia rozpoczynają się od zabawy w „Wisielca”. Spośród dzieci wybrane zostaje jedno, które |10 min. |
|tematu zajęć. |będzie pełniło funkcję pomocnika – pisanie haseł na tablicy. Dzieci po poznaniu kategorii hasła| |
| |podają litery. Z nich tworzą w myśli hasło, te dziecko, które odgadnie hasło jako pierwsze | |
| |otrzymuje punkt. Największa ilość punktów oznacza otrzymanie nagrody. | |
| | | |
|Część główna: | | |
| | | |
|„Lekcja kleksografii.” |Wychowawca przedstawia dzieciom nagranie „Lekcja kleksografii”. Skupienie uwagi na fragmencie |5 min. |
| |dotyczącym dzika. Próba opanowania tego krótkiego fragmentu na pamięć wersji mówionej i | |
| |śpiewanej. | |
| | | |
|Wystąpienie „ekspertów”. |Wystąpienie przed gronem kolegów i koleżanek wybranych wcześniej uczestników koła i |15 |
| |przedstawienie przez nich sylwetki dzika. Charakterystyka życia codziennego tego zwierzęcia, |min. |
| |jego zwyczajów, jadłospisu, przedstawienie rysunków i zdjęć z jego podobizną. Przyswajanie | |
| |nowych słów: odyniec, locha, warchlak, szable. | |
| | | |
|Konkurs zagadkowy. |Wybór jedno dziecka, które będzie notowało punktację poszczególnych osób. Odczytywanie z kart |15 min. |
| |tekstów zagadek, które dotyczą zwierząt i roślinności. Przydzielanie punktów tym dzieciom, | |
| |które jako pierwsze znajdą odpowiedź. Dziecko z najwyższą liczbą punktów otrzymuje nagrodę. | |
| | | |
| | | |
|Część końcowa: | | |
| | | |
|Utrwalenie wiadomości i |Dzieci otrzymują karty pracy, które musza w miarę własnych możliwości samodzielnie wypełnić. W |15 min. |
|podziękowanie za wspólną |sytuacji pojawienia się trudności pomagają starsi uczniowie i wychowawca. Podziękowanie za | |
|zabawę. |aktywny udział w zajęciach. Wręczenie nagród w postaci znaczków najaktywniejszym dzieciom i | |
| |„ekspertom”. | |