Dodaj publikację
Autor
Anna Sosnowska
Data publikacji
2017-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć świetlicowych.
 Pobierz (docx, 11,6 KB)

Podgląd treści

Temat tygodnia: Kim chcę zostać.

Temat dnia: Scenki pantomimiczne- „Jaki to zawód?”. Czytanie książeczki Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”. Najciekawsze zawody- rozmowa z dziećmi

Cel główny:

Zapoznanie z różnymi zawodami.

rozwijanie zainteresowań uczniów pracą strażaka

Umiejętności szczegółowe: uczeń:

wymieni nazwy poznanych zawodów

potrafi przedstawiać ruchem i mimiką cechy pracy w danym zawodzie

uczeń słucha tekstu lektury czytanej przez nauczyciela

odpowiada na pytania dotyczące treści lektury

potrafi współpracować z grupą

Metody:

Słowne: rozmowa, interpretacja tekstu, zagadki

Praktyczne, zabawa pantomimiczna „Jaki to zawód?,

Formy:

Indywidualna

Grupowa

Środki dydaktyczne:

Książka Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”

Tekst zagadek

Kartki z rekwizytami do wybranych zawodów.

Magnetofon

Płyta CD z muzyką.

Czas trwania: 60 min.

Część wstępna:

Powitanie- wszystkie dzieci stoją w rozsypce w sali, muzyka gra, a nauczyciel wypowiada odpowiednie komendy, np. :

Podają sobie ręce wszyscy którzy mają zielone bluzki;

Kłaniają się sobie wszyscy, którzy skończyli lekcje;

Uśmiechają się do siebie wszyscy, którzy są smutni;

Machają sobie wszyscy, którzy noszą kapcie;

Przybijają sobie „piątkę” wszyscy, którzy lubią środy, itd.

Dzieci siadają w kręgu.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

Nauczyciel pyta dzieci „Co rozumiecie pod pojęciem zawód?”, „Jakie znacie zawody? Dzieci wymieniają znane im zawody.

Część właściwa:

Nauczyciel zaczyna czytać zagadki o różnorodnych zawodach, a chętne dzieci odgadują zagadki przez podniesienie ręki.

Choć to nie rolnik, lecz rolę ma. Często w teatrze lub w filmie gra. (Aktor)

Kto w białym fartuchu przez dzień cały czeka, czy ktoś go poprosi o sprzedanie lekarstw?

(Aptekarz)

Jaki zawód wykonuje pan, który obiad gotuje nam? (Kucharz)

W telewizji albo w radio wywiady, audycje prowadzi. Z artykułem do gazety także świetnie sobie radzi. (Dziennikarz)

Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę, gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę. (Fryzjer)

Jaki zawód ma ten pan, co naprawi każdy kran? (Hydraulik)

Kto w autobusie nie usiądzie w tyle i choć często jeździ, nie płaci za bilet? (Kierowca)

Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt, choć jest zmęczony- jeszcze pracuje. Gdy stawia piątkę bardzo się cieszy! Przykro mu bardzo-gdy stawia dwóje. ( Nauczyciel)

Jak się nazywa taki lekarz, którego pacjent głośno szczeka? (Weterynarz)

Kto ma na półkach książek bez liku? I dba o książki i czytelników? (Bibliotekarz)

Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie? (Strażak)

Nauczyciel czyta książkę Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”.

Dzieci odpowiadają na pytania do tekstu:

Jak miał na imię chłopiec?

Gdzie mieszkał Wojtek?

Kim chciał zostać ...