Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Gaber
Data publikacji
2017-05-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
106

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy 5 na podstawie podręcznika „Matematyka z plusem”.
 Pobierz (docx, 99,4 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT

TYP SZKOŁY:

KLASA: Vb

LICZBA GODZIN TYGODNIOWO: 4 jednostki lekcyjne

PRZEDMIOT: Matematyka

DZIAŁ PROGRAMOWY: Figury na płaszczyźnie

TEMAT LEKCJI: Kąty przyległe, wierzchołkowe. Kąty utworzone przez trzy proste.

ILOŚĆ JEDNOSTEK LEKCYJNYCH: 1 (45 minut)

PROWADZĄCY:

CELE LEKCJI

Wiadomości

Uczeń zna:

pojęcia kątów: przyległych, wierzchołkowych, odpowiadających i naprzemianległych,

związki miarowe poszczególnych rodzajów katów.

Umiejętności

Uczeń umie:

wskazywać poszczególne rodzaje kątów,

rysować poszczególne rodzaje katów,

określać miary kątów przyległych, wierzchołkowych, odpowiadających, naprzemianległych na podstawie danych kątów na rysunku lub treści zadań,

rozwiązywać zadania tekstowe związane z kątami.

METODA PRACY: wykład, pogadanka, rozmowa nauczająca, ćwiczenia, praca z podręcznikiem, dyskusja, zdania niedokończone, podsumowujące.

FORMY ZAJĘĆ: praca w grupach i indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: linijka, ekierka, kontomierz, podręcznik przedmiotowy – „Matematyka 5. Matematyka z plusem” M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki, zeszyt ćwiczeń, karty pracy.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Faza przygotowawcza

a) Sprawy organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie obecności.

Przypomnienie wiadomości o kątach:

co to jest kąt,

jakie elementy wyróżniamy w budowie kąta,

jakie poznaliśmy do tej pory rodzaje kątów.

Nauczyciel zawiesza na tablicy różnorodne kąty. Uczeń podchodzi, pokazuje i nazywa: kąty ostre, proste, rozwarte i kąt półpełny.

Nauczyciel dopytuje ile stopni mają kąty ostre, proste, rozwarte i kąt półpełny.

Nauczyciel dopytuje, które z pośród kątów na tablicy są równe. Należy je nałożyć na siebie by je sprawdzić lub zmierzyć ich miary kątomierzem.

Określenie celu i formy pracy na lekcji.

Podanie tematu lekcji: Kąty przyległe, wierzchołkowe. Kąty utworzone przez trzy proste.

2. Faza realizacyjna

a) Kąty przyległe

Nauczyciel dopytuje: Z których dwóch kątów można złożyć kąt półpełny?

Uczeń podchodzi i przesuwa kąty tak, by tworzyły kąt półpełny:

Kąt 1 z kątem 6, 2 z 4, 3 z 7. Z pozostałych już nie można utworzyć kąta półpełnego.

Nauczyciel dopytuje: Co możemy powiedzieć o tych kątach?

Uczniowie powinni dojść do wniosku, że:

1) suma dowolnych dwóch kątów, które tworzą kąt półpełny wynosi 180°.

2) jeden z nich jest kątem ostrym, a drugi kątem rozwartym lub obydwa są kątami prostymi.

3) mają wspólny wierzchołek i jedno ramię wspólne, a drugie ramiona wspólnie tworzą prostą.

Nauczyciel rysuje na tablicy kąty przyległe (nie nazywając ich jeszcze) i prosi uczniów o podanie miary kąta .

Są to kąty przyległe.

Wniosek:Suma miar tych kątów jest równa 180o (tworzą kąt półpełny).Kąty przyległe mają jedno wspólne ramię.

b) Kąty wierzchołkowe

Nauczyciel na tablicy rysuje dwie przecinające się proste i podpisuje kąty. Każe wskazać uczniom kąty przyległe.

Uczeń wskazuje kąt α i β, β i γ, γ ...