Dodaj publikację
Autor
Ewa Frączek-Osuch
Data publikacji
2017-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
94

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt dotyczy tematu wprowadzającego do rozdziału o graniastosłupach prostych. Podczas lekcji uczeń: - rozpoznaje graniastosłupy proste; - zna cechy charakterystyczne graniastosłupów prostych; - wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany, i uzasadnia swój wybór, rozpoznaje siatki graniastosłupów prostych.
 Pobierz (pdf, 123,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Temat: Graniastosłupy proste.

10.12.2014r.
Ewa Frączek-Osuch

- wie co to jest wielokąt,
- zna własności i nazwy figur płaskich;
- wie jak wygląda prostopadłościan i sześcian.


Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Uczeń - wie co to jest wierzchołek, krawędź, ściana bryły;



Cele lekcji:
Uczeń - rozpoznaje graniastosłupy proste;


wybór;

- zna cechy charakterystyczne graniastosłupów prostych;
- wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany, i uzasadnia swój

- rozpoznaje siatki graniastosłupów prostych.

Cele sformułowane w języku ucznia:
Poprawnie rozpoznajemy graniastosłupy proste i umiemy podać ich cechy charakterystyczne.
Poprawnie dopasowujemy siatki do graniastosłupów prostych.

Nacobezu:
- poprawne nazywanie graniastosłupów;
- znajomość cech charakterystycznych graniastosłupów.

Pytanie kluczowe:
Jakim graniastosłupem mógłby być budynek naszej szkoły, gdyby wszystkie górne stropy
były na tej samej wysokości, a ściany boczne byłyby gładkie, bez okien? Ile ma ścian,
wierzchołków i krawędzi taki graniastosłup?

Przebieg lekcji:

1. Film o graniastosłupach. https://www.youtube.com/watch?v=e39q0IIWm3Y&t=76s
2. Uczniowie pracując w parach rozpoznają wśród brył prostopadłościany i sześciany.
Uzasadniają po czym poznajemy prostopadłościany i po czym poznajemy sześciany.
Dyskusja na temat co to jest graniastosłup i co decyduje o nazwie graniastosłupa.
Uczniowie pracując w parach rozpoznają graniastosłupy. Ocena światłami czy potrafią
rozpoznać bryły.

3. Nauczyciel pokazuje siatki graniastosłupów, uczniowie podnoszą bryły, które ich

zdaniem mają siatki o zbliżonym kształcie. Dzieci nazywają pokazywane bryły. Ocena
światłami czy potrafią dopasować graniastosłup do siatki.

4. Prezentacja multimedialna z zadaniami. Uczniowie oceniają światłami na ile

zrozumieli temat.

5. Jeśli będzie czas to uczniowie odpowiadają na pytanie kluczowe, a jeśli nie, wtedy

pytanie kluczowe będzie elementem pracy domowej dla chętnych.

6. Praca domowa – zad. 1/74, 5/77 – zeszyt ćwiczeń

Dodatkowo praca długoterminowa.

7. Podsumowanie lekcji, sprawdzenie czy cele lekcji zostały zrealizowane, i jak uczniom

podobała się lekcja.

Metody pracy:
- aktywizujące, pokaz, dyskusja, rozwiązywanie zadań.
Formy pracy:
- w parach lub indywidualnie.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- podręcznik „Matematyka wokół nas”, modele brył, siatki brył, komputer z rzutnikiem, film
i prezentacja multimedialna.