Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Szymczyk
Data publikacji
2017-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
65

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja utrwalająca wiedzę uczniów na temat ułamków dziesiętnych.
 Pobierz (docx, 457,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji w klasie 4

Prowadzący: Katarzyna Szymczyk

Temat lekcji: Utrwalenie wiadomości o ułamkach dziesiętnych.

Zadania lekcji: Doskonalenie umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych.

Cele lekcji:

Uczeń : • wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych• zamienia ułamki dziesiętne na zwykłe• zamienia ułamki zwykłe na dziesiętne• porządkuje ułamki dziesiętne• zna i stosuje zapis słowny ułamków dziesiętnych• rozwiązuje zadania z zastosowaniem działań na ułamkach

Metody: gra dydaktycznaFormy pracy: indywidualna, grupowa

Środki: tekst bajki, koperty z zadaniami, karteczki z wskazówkami, karteczki z działaniami na ułamkach zwykłych (podział na grupy)

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

Czynności organizacyjne:Nauczyciel sprawdza obecność a następnie podaje temat lekcji: „ Utrwalenie wiadomości o ułamkach dziesiętnych”.

Uczniowie zapisują temat w zeszycie.Omówienie przebiegu lekcji.

Część właściwa:

Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z różnymi działaniami na ułamkach dziesiętnych. Prosi o ich rozwiązanie. Osoby które mają takie same wyniki będą pracować w jednej grupie (w ten sposób powinny powstać 2 grupy 4osobowe i jedna 3 osobowa).

Nauczyciel mówi uczniom na czym będzie polega ich praca w grupach. Na początek rozdaje każdej z grup fragment bajki i prosi o odczytanie go na głos: Dawno, dawno temu była sobie kraina Ułamków Dziesiętnych. Była to wspaniała kraina dopóki zła czarownica nie zamknęła królewny w zamczysku którego strzegł zły i groźny smok – od tej pory okolica była pełna smutku i nieładu. Dla śmiałków którzy uwolnią królewnę, król i królowa obiecali nagrodę – tą nagrodę możecie otrzymać Wy jeśli uda Wam się rozwiązać kilka zadań.

Nauczyciel wyjaśnia, że od tej pory każda grupa będzie otrzymywała kolejne zadania w kopertach. Jeżeli poprawnie rozwiążą zadanie dostają kolejną kopertę, jeżeli nie – wskazówkę. Uczniowie po zapoznaniu się z zawartością koperty nr 6 podejmują (indywidualnie) decyzję dotyczącą rozwiązywania zadania na ocenę celującą. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, wyjaśnia wątpliwości, sprawdza zapisane na karteczkach odpowiedzi, podaje odpowiednie wskazówki i koperty. KOPERTA 1: Aby przejść przez bramę prowadzącą do wnętrza zamczyska musicie znaleźć do niej szyfr. W tym celu musicie nacisnąć wszystkie ułamki zwykłe, które po zamianie na ułamki dziesiętne, dadzą wynik równy 0,25.

Ile jest ułamków które należy nacisnąć?

KOPERTA 2: Pokonaliście wrota i jesteście już w zamku. Na podłodze znajduje się gwiazda która wskazuje drzwi przez które powinniśmy szybko i bezpiecznie przejść. Pozostałe prowadzą do lochów zamku.

Właściwe drzwi to te oznaczone ułamkiem dziesiętnym którego zapisu słownego nie umieszczono na suficie tej komnaty.FRAGMENT SUFITU:siedem i dwie setne, dwa i jedna dziesiąta, siedem dziesiątych, dwadzieścia jeden setnych.KOPERTA 3: Jesteście w Sali Balowej. Aby przejść przez nią ...