Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Szymczyk
Data publikacji
2017-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
74

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie 4.
 Pobierz (docx, 15,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w 4 klasie szkoły podstawowej

Prowadzący: Katarzyna Szymczyk

Temat lekcji: Ułamek jako część całości.

Zadania lekcji: Doskonalenie umiejętności dotyczących podziału na równe części. Poznanie definicji ułamka zwykłego.

Cele lekcji:

Uczeń:

Rozumie pojęcia: licznik, mianownik, kreska ułamkowa

Zapisuje i odczytuje ułamki

Wie, że ułamek to wynik podziału na równe części

Wskazuje jakim ułamkiem całej figury jest jej zamalowana część

Metody: praca z podręcznikiem, pogadanka, burza mózgów

Formy pracy: indywidualna, z całą klasą, w parach

Środki: podręcznik- „Matematyka z kluczem”, klocki (koło podzielone kolejno na 2, 3, 4, 6, 6, 8, 10, 12 równych części)

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

Czynności organizacyjne:

Nauczyciel sprawdza obecność a następnie podaje temat lekcji.Omówienie przebiegu lekcji.Sprawdzenie zadania domowego.

Część właściwa:

Nauczyciel pyta uczniów co możemy podzielić na równe części oraz czy znają nazwy części. Każdy z uczniów dostaje klocki. Nauczyciel prosi by każdy z nich ułożył z nich koło. Następnie każdego z uczniów pyta z ilu równych części składa się ich figura. Następnie prosi by każdy z uczniów zabrał jeden fragment. Pyta uczniów jaka to część całości (jedna z…). Następnie nauczyciel wprowadza pojęcie ułamka zwykłego. Uczniowie zapisują notatkę w zeszycie: Ułamek to liczba używana do opisu podziałów gdzie części są równe. kreska ułamkowa licznik

mianownik

Następnie nauczyciel wprowadza pojęcie ułamka o liczniku 1. Rysuje na tablicy kwadraty i dzieli je na 2,3,4 części potem w każdym z nich zamalowuje jedną część. Tłumaczy uczniom, że liczba części na które dzielimy całą figurę to liczba która znajdzie się w mianowniku.Następnie na tablicy rysuje koło, dzieli go na 4 równe części i zamalowuje 3 z nich. Zapisuje ułamek w którym liczba 3 (czyli licznik ułamka) wskazuje liczbę zamalowanych części.

Uczniowie wykonują zadania 3, 4, 8 ze str. 67-68 w podręczniku. Pracują samodzielnie a swoje rozwiązania sprawdzają w parach. Nauczyciel chodzi po klasie i pomaga w razie problemów.Następnie uczniowie wykonują zadanie 1 ze str. 42 w zeszycie ćwiczeń.

.

Część końcowa:

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel pyta uczniów co to jest ułamek, licznik i mianownik oraz co sprawiło im największą trudność na lekcji.

Zadanie pracy domowej: zadania 2-5 ze str. 42-43 w zeszycie ćwiczeń.