Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Szymczyk
Data publikacji
2017-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt w klasie 4 - porównywanie ułamków zwykłych.
 Pobierz (docx, 14,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w 4 klasie szkoły podstawowej

Prowadzący: Katarzyna Szymczyk

Temat lekcji: Porównywanie niektórych ułamków.

Zadania lekcji: Porównywanie ułamków o takich samych mianownikach oraz ułamków o takich samych licznikach.

Cele lekcji:

Uczeń:

Rozumie pojęcia: licznik, mianownik, kreska ułamkowa

Porównuje ułamki o takich samych licznikach

Porównuje ułamki o takich samych mianownikach

Porządkuje ułamki o takich samych licznikach od najmniejszego do największego oraz od największego do najmniejszego

Porządkuje ułamki o takich samych mianownikach od najmniejszego do największego oraz od największego do najmniejszego

Wykorzystuje oś liczbową do porównywania ułamków

Rozwiązuje zadania dotyczące porównywania ułamków.

Metody: praca z podręcznikiem, pogadanka, burza mózgów

Formy pracy: indywidualna, z całą klasą, w parach

Środki: podręcznik- „Matematyka z kluczem”,

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

Czynności organizacyjne:

Nauczyciel sprawdza obecność a następnie podaje temat lekcji.Omówienie przebiegu lekcji.Sprawdzenie zadania domowego.

Część właściwa:

Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie co to jest ułamek.

Nauczyciel rozdaje każdemu z uczniów po dwa koła i prosi by z pomocą linijki podzielili je na 4 równe części. Następnie prosi by w jednym z nich zamalowali jedną część a w drugim 3 części. Uczniowie wklejają koła do zeszytów. Uczniowie wspólnie z nauczycielem formułują wniosek który zapisują w zeszycie: Jeżeli dwa ułamki mają takie same mianowniki to większy jest ten który ma większy licznik.

Nauczyciel rozdaje każdemu z uczniów po dwa jednakowe prostokąty. Prosi by uczniowie podzielili jeden na 5 równych części a drugi na 8 równych części. Następnie prosi uczniów by zamalowali po 4 części w każdym prostokącie. Uczniowie wklejają prostokąty do zeszytów. Wspólnie z nauczycielem formułują wniosek który zapisują w zeszytach: Jeżeli dwa ułamki mają jednakowe liczniki to większy jest ten który ma mniejszy mianownik.

Uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1,2 ze str. 72 w podręczniku. Swoje rozwiązania prezentują na tablicy według kolejności w dzienniku. Następnie uczniowie wspólnie zastanawiają się nad rozwiązaniami zadań 3 i 4 w podręczniku na str. 72. Chętni uczniowie zapisują rozwiązanie na tablicy..

Część końcowa:

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel pyta uczniów co sprawiło im największą trudność na lekcji. Ocena aktywności uczniów.

Zadanie pracy domowej: zadania 1-7 ze str. 47-48 w zeszycie ćwiczeń.