Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Szymczyk
Data publikacji
2017-05-23
Średnia ocena
5,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie 4 - skracanie i rozszerzanie ułamków zwykłych.
 Pobierz (docx, 14,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w 4 klasie szkoły podstawowej

Prowadzący: Katarzyna Szymczyk

Temat lekcji: Skracanie i rozszerzanie ułamków.

Zadania lekcji: Poznanie umiejętności skracania i rozszerzania ułamków.

Cele lekcji:

Uczeń:

Rozumie pojęcia: licznik, mianownik, kreska ułamkowa

Skraca ułamki mając daną liczbę przez która trzeba podzielić licznik i mianownik

Rozszerza ułamki mając daną liczbę przez którą trzeba pomnożyć licznik i mianownik

Rozszerza i skraca ułamki do ułamków o podanym liczniku lub mianowniku

Doprowadza ułamki do postaci nieskracalnej

Korzysta z cech podzielności liczb

Metody: praca z podręcznikiem, pogadanka, burza mózgów

Formy pracy: indywidualna, z całą klasą, w parach

Środki: podręcznik- „Matematyka z kluczem”, fragmenty czekolady (z papieru)

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

Czynności organizacyjne:

Nauczyciel sprawdza obecność a następnie podaje temat lekcji.Omówienie przebiegu lekcji.Sprawdzenie zadania domowego.

Część właściwa:

Każdy z uczniów otrzymuje od nauczyciela fragment czekolady (). Następnie każdy z uczniów ma za zadanie odnaleźć ucznia który ma taką samą część czekolady choć składa się z innych części. Zauważają, że różne ułamki mogą oznaczać taką samą część. Następnie uczniowie zapisują na tablicy utworzone równości:

Nauczyciel na przykładzie ułamka prezentuje uczniom jak rozszerzamy ułamki.Następnie na przykładzie ułamka prezentuje uczniom jak skracamy ułamki.Pyta uczniów przez jakie liczby skracaliśmy/rozszerzaliśmy zapisane na tablicy ułamki.

Uczniowie ćwiczą skracanie i rozszerzanie ułamków rozwiązując zadania 1 ze str. 77 w podręczniku. Swoje rozwiązania sprawdzają w parach.

Część końcowa:

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel pyta uczniów co to znaczy rozszerzyć ułamek oraz co to znaczy skrócić ułamek.Ocena aktywności uczniów.

Zadanie pracy domowej: zadania 1-8 ze str. 49-51 w zeszycie ćwiczeń.