Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć
Prowadzący: mgr Agnieszka …
Klasa: IV
Data: 21.04.2015 r.
Miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w …
Temat lekcji: „Podział trójkątów ze względu na boki.”
Cele lekcji:
a) ogólne:
- uczeń zna rodzaje trójkątów ze względu na boki.
b) szczegółowe:
uczeń:
- wie, co to jest trójkąt;
- zna rodzaje trójkątów ze względu na kąty i boki;
- wskazuje w trójkącie równoramiennym podstawę i ramiona;
- potrafi rysować poszczególne rodzaje trójkątów;
- wie, czym charakteryzuje się trójkąt równoboczny;
- potrafi posługiwać się cyrklem do rysowania trójkątów;
c) wychowawcze:
- rozwijanie aktywności uczniów;
- rozwijanie zdolności wnioskowania;
- rozwijanie zdolności manualnych;
- rozwijanie umiejętności porozumiewania się językiem matematyki;
- zwrócenie uwagi na dyscyplinę podczas lekcji;
Formy i metody pracy:
- dyskusja, pogadanka;
- praca indywidualna (z pomocami, z podręcznikiem);
- metoda poszukująca;
- burza mózgów;
- opis;
Środki dydaktyczne:
- przedmioty codziennego użytku do układania trójkątów (patyczki, zapałki, wykałaczki, rurki do napojów) + plastelina;
- podręcznik „Matematyka z klasą”, zeszyt;
Przebieg lekcji:
a) przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności;
b) sprawdzenie stopnia wykonania zadania domowego;
c) krótkie przypomnienie informacji o poznanych dotychczas rodzajach trójkątów;
przykładowe pytania nauczyciela do uczniów:
- „o czym mówiliśmy na ostatnich lekcjach?”
- „gdzie możemy spotkać trójkąty?”
- „jakie rodzaje trójkątów dotychczas poznaliście?”
- „czym charakteryzuje się trójkąt prostokątny, ostrokątny, rozwartokątny?”
d) podanie tematu lekcji;
e) podanie celu lekcji;
„Celem dzisiejszej lekcji jest poznanie różnych rodzajów trójkątów w zależności od długości ich boków”.
f) rozdanie uczniom wykałaczek, patyczków, rurek do napojów; polecenie ułożenia z nich dowolnych trójkątów a następnie porównania długości wszystkich boków (zmierzenie lub policzenie patyczków);
g) zapisywanie na tablicy wyników porównywania długości; oczekiwany wniosek: trójkąty mogą mieć wszystkie boki jednakowej długości, dwa boki jednakowej długości lub każdy bok innej długości; próba wymyślenia nazw dla tych trójkątów;
h) omówienie sposobu rysowania poznanych trójkątów z użyciem cyrkla; nazwanie boków w trójkącie równoramiennym (podstawa, ramiona);
i) podsumowanie wniosków – notatka do zeszytu:
„Ze względu na długość boków trójkąty dzielimy na:
- równoboczne – mają wszystkie boki takiej samej długości)
[pic]
- równoramienne – mają co najmniej dwa boki takiej samej długości
[pic]
- różnoboczne – mają różne długości boków”
[pic]
j) (w przypadku odpowiedniej ilości czasu) zad. 1 str. 241, zad. 2 str. 242 (podręcznik); podsumowanie lekcji.
k) zadanie pracy domowej
„Narysuj po 3 różne trójkąty równoramienne, równoboczne i różnoboczne. Oznacz boki tak, jak pokazano na lekcji. Powtórz wiadomości z lekcji”.