Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI KL. Va
Prowadząca: Magdalena Witczak
1) Temat lekcji: Poznajemy liczby dodatnie i ujemne.
2) Podstawa programowa:
TREŚCI NAUCZANIA - WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE:
3. Liczby całkowite. Uczeń:
1) podaje praktyczne przykłady stosowania liczb ujemnych;
2) interpretuje liczby całkowite na osi liczbowej;
4) porównuje liczby całkowite;
3) Cele szczegółowe:
Uczeń:
• odczytuje temperaturę z termometru
• podaje liczbę przeciwną do danej liczby
• porównuje liczby całkowite
• odczytuje liczby całkowite z osi liczbowej
• zaznacza liczby całkowite na osi liczbowej
• podaje praktyczne przykłady zastosowania liczb ujemnych
4) Cele wychowawcze:
• rozwijanie aktywnej postawy ucznia
5) Metody:
• lekcja prowadzona metodą szkoły odwróconej
• pogadanka
• ćwiczenia praktyczne
6) Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
7) Środki dydaktyczne:
• podręcznik i zeszyt ćwiczeń "Matematyka z kluczem 5" Nowa Era
• tablica multimedialna: plansza z termometrami
zadania z Multibooka Nowa Era oraz Matlandia GWO
• kartki z liczbami całkowitymi od -10 do 10
8) Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca:
• Sprawy organizacyjne, sprawdzenie zadania domowego
• Podanie tematu lekcji
• Uczniowie wykonując zadanie domowe na platformie LearningApps zapoznali się z filmikiem dotyczącym Liczb dodatnich i ujemnych oraz wykonali dwa ćwiczenia. Nauczyciel zadaje kontrolne pytania:
← O jakich liczbach była mowa w obejrzanym filmiku?
← Gdzie, na co dzień możemy spotkać takie liczby?
← Wyświetlanie na tablicy multimedialnej plansz z termometrami, wybrani uczniowie odczytują, jaką wskazują temperaturę
← Czy liczby ujemne możemy zaznaczyć na osi liczbowej? Gdzie leżą?
← Czy 0 jest, zatem liczbą dodatnią, czy ujemną?
• N rysuje na tablicy oś liczbową i zaznacza na niej 0 oraz kilka liczb dodatnich i ujemnych
← Ile jednostek oddziela liczbę -5 od 0? A ile 5 od 0?
• N wyjaśnia i zapisuje na tablicy: Liczby, które różnią się tylko znakiem nazywamy liczbami przeciwnymi np. 5 i -5; 4 i -4. Liczbą przeciwną do 0 jest 0
II. Faza realizacyjna:
• Rozwiązywanie zadań z podręcznika
zad. 2/126
zad.3/126
zad.6/127
• Rozwiązywanie interaktywnych zadań na tablicy multimedialnej
Multipodręcznik NowaEra str.126
Matlandia 5: dział 33 zad.1,3,5,6
III. Faza podsumowująca
• Nauczyciel zadaje pytania kontrolne
← O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?
← Gdzie na osi liczbowej leżą liczby ujemne? A gdzie dodatnie?
← Podaj liczbę przeciwną do: 3, 6, -9, 0
← Która liczba jest większa -3 czy 2?
-8 czy -10?
• Każdy uczeń dostaje losową karteczkę z liczbą o -10 do 10
N prowadzi zabawę i kontroluje poprawność wykonywanego zadania:
Niech wstaną liczby ujemne/dodatnie/czy ktoś nie wstał, dlaczego/parzyste/mniejsze od 2/ mniejsze od -4
• zadanie pracy domowej: ćw. 1,2,3 ...