Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Legiony Polskie w czasie I wojny światowej
Dnia 2 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski uzyskał zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich, a już 6 sierpnia, składająca się z ochotników kompania kadrowa wyruszyła w kierunku granicy z Rosją. Dowodził nią Tadeusz Kasprzycki. W dniu 10 sierpnia kompania weszła do Jędrzejowa a dwa dni później do Kielc. Z kolei 12 sierpnia dowództwo austriackie zażądało rozwiązania formacji bądź wcielenia ich do wojsk cesarskich. Sprzeciwili się temu polscy politycy w Wiedniu. Wynikiem ich zabiegów było uzyskanie zgody władz austriackich na rozbudowę wojska oraz na powołanie instytucji politycznej, która by stanowiła nad nimi nadzór. Następstwem tej decyzji było powołanie 16 sierpnia Naczelnego Komitetu Narodowego. Jego prezesem został prezydent Krakowa Juliusz Leo, a od listopada pełnił tę funkcję Jaworski. NKN zapowiedział stworzenie dwóch legionów: zachodniego z siedzibą w Krakowie oraz wschodniego we Lwowie. Stanowisko komendanta otrzymał generał Rajmund Baczyński, a po nim generał Karol Trzaska – Durski. Szefem sztabu został Włodzimierz Zagórski. Ostatecznie powstał tylko Legion Zachodni, wschodni bowiem w większości odmówił złożenia przysięgi na wierność Franciszkowi Józefowi. Legiony nawiązywały do tradycji demokratycznej i obywatelskiej Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. Dnia 8 września Legiony przeszły na żołd armii austriackiej, dzięki czemu legioniści otrzymali m.in. nowoczesne karabiny. Ponieważ legionistów przybywało pierwszy pułk piechoty został rozwinięty w I Brygadę Legionów Polskich. Komendę objął Józef Piłsudski. Pierwszy Pułk, a później I Brygada, walczył nad Nowym Korczynem, Opatowcem, Grotnikiem, Limanową i Dobrą.
Na przełomie kwietnia i maja 1915 roku powstała II Brygada Legionów, a jej żołnierze walczyli w bitwie pod Kostiuchniówką oraz pod Rokitną. Latem 1915 roku uformowała się III Brygada pod Piotrkowem.
Dnia 23 sierpnia 1914 roku władze Śląska Cieszyńskiego zaczęły formowanie własnych Legionów. Ważną rolę w NKN odgrywała Liga Kobiet, którą kierowała Aniela Krzyżanowska. Liga troszczyła się o rannych legionistów i inwalidów. Uruchomiła ponadto własne szpitale.
Z kolei w styczniu 1917 roku rozpoczęła pracę w Warszawie Tymczasowa Rada Stanu. Wkrótce Beseler rozpoczął tworzenie polskich sił zbrojnych, ale niewiele Polaków chciało służyć pod zwierzchnością niemiecką. Dlatego postanowił do polskich sił zbrojnych wcielić Legiony. Dnia 3 lipca od legionistów zażądano przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu. Przysięga oznaczała jednak kompromitację obozu niepodległościowego i osobiście Piłsudskiego, dlatego wraz z większością legionistów odmówił on jej złożenia (tzw. kryzys przysięgowy). Oporni oficerowie zostali internowani w Beniaminowie, żołnierze zaś w Szczypiornie. Większość II Brygady złożyła jednak przysięgę. W nocy 21 na 22 lipca Piłsudski oskarżony o bunt został aresztowany i osadzony w twierdzy wojskowej w Magdeburgu.
Walki ...