Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Buzar
Data publikacji
2017-12-05
Średnia ocena
5,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do lekcji z historii dla pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej (liceum i technikum) ukazujący zamach majowy w Polsce, jego przyczyny, przebieg i skutki. Przewidziany na jedną godzinę lekcyjną.
 Pobierz (docx, 19,5 KB)

Podgląd treści

Aleksandra Buzar

KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot: historia

Klasa: I technikum

TEMAT: Kryzys demokracji parlamentarnej w Polsce – przewrót majowy i rządy sanacji.

CELE OGÓLNE: Poznanie przyczyn, przebiegu i skutków zamachu majowego oraz zrozumienie rządów sanacji.

Kształtowanie własnych poglądów na temat zasadności przeprowadzenia zamachu majowego przez Józefa Piłsudskiego oraz kontrowersyjnych metod naprawy państwa.

CELE OPERACYJNE:

WIADOMOŚCI:

Uczeń zna:

daty: 12-15 V 1926, 31 V 1926, 2 VIII 1926, 23 IV 1935, 12 V 1935,

postacie: Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Maciej Rataj, Ignacy Mościcki, Walery Sławek, Edward Śmigły-Rydz,

pojęcia i skróty: demokracja parlamentarna, zamach, opozycja, sanacja, BBWR, nowela sierpniowa, autorytaryzm, konstytucja kwietniowa.

Uczeń rozumie:

Przyczyny i skutki zamachu majowego oraz główne założenia obozu sanacji.

UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń potrafi analizować teksty źródłowe, wyciągać wnioski przyczynowo-skutkowe oraz formułować własne poglądy polityczne.

Uczeń potrafi ocenić legalność metod stosowanych przez Józefa Piłsudskiego w celu naprawy państwa.

METODY I FORMY PRACY:

- elementy wykładu,

- rozmowa nauczająca,

- dyskusja,

- drzewo decyzyjne,

- praca z podręcznikiem,

- praca z tekstem źródłowym.

- praca z mapą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik Historia1, seria Odkrywamy na nowo, wyd. Operon,

- mapa Polska w okresie międzywojennym,

- tekst źródłowy Przemówienie Józefa Piłsudskiego z 29 maja 1926 roku.

CZAS REALIZACJI: 1 godzina lekcyjna.

TOK LEKCJI

OGNIWA

TREŚCI MERYTORYCZNE

CZYNNOŚCI NAUCZYCIEL/UCZEŃ

Czynności organizacyjne.

Rekapitulacja wtórna.

Ogniwo wiążące.

Tok lekcji właściwej.

Rekapitulacja pierwotna.

Kontrola i ocena.

Praca domowa.

Kształtowanie się demokracji parlamentarnej w Polsce. Wybory prezydenckie z 1922 roku i związane z nimi kontrowersje.

Przypomnij największe problemy i słabości młodego państwa polskiego.

a)przyczyny, przebieg i skutki zamachu majowego w Polsce.

b) rządy sanacji w Polsce.

c) konstytucja kwietniowa.

Zamach majowy – konieczność czy bezpodstawne łamanie prawa?

Sprawdzenie listy obecności.

Podanie tematu lekcji.

N.: elementy wykładu,

pogadanka nauczająca:

- przypomnij podział i uprawnienia władzy w świetle konstytucji marcowej,

- przypomnij okoliczności śmierci Gabriela Narutowicza,

- przypomnij rolę Józefa Piłsudskiego w pierwszych latach niepodległości.

N.: elementy wykładu,

pogadanka nauczająca,

- przypomnij największe problemy państwa polskiego w pierwszych latach niepodległości,

N.: praca z mapą:

- wskaż zasięg terytorialny II RP.

N.: praca z podręcznikiem:

- podaj przyczyny zamachu majowego w Polsce.

N.: elementy wykładu:

- przebieg zamachu i jego skutki,

N.: praca z tekstem źródłowym:

- wskaż największe wady parlamentu zdaniem Józefa Piłsudskiego.,

N.: praca w grupach:

- czy Józef Piłsudski właściwiej postąpił w maju 1926 roku?

N.: elementy wykładu, pogadanka,

- oceń walkę z opozycją stosowaną przez sanację,

- wymień czołowych działaczy obozu sanacji,

N.: praca z podręcznikiem:

- dlaczego konstytucja kwietniowa była największym sukcesem obozu sanacji?

N.: pogadanka

Oceny bardzo dobre dla najbardziej aktywnych uczniów.

W formie ...