Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Załącznik
L. Niemiec
Konspekt do lekcji historii w kl. I Gimnazjum
(z wykorzystaniem aktywnych metod nauczania)
Temat zajęć: Na stadionie w Olimpii
Cele lekcji:
Po skończonej lekcji uczeń:
• wie:
– kiedy i gdzie odbyła się pierwsza olimpiada świata starożytnego
– kto był twórcą współczesnych igrzysk olimpijskich
– jaki był program igrzysk olimpijskich w 776 r. p. n. e.
– jakie dyscypliny sportowe uprawiano
– jakie było i jest znaczenie igrzysk olimpijskich dla starożytnej Grecji
i świata współczesnego
– czemu służyły zawody sportowe
• rozumie:
– motywy organizowania, tak w starożytnej Helladzie, jak
i w czasach współczesnych igrzysk olimpijskich
– rozumie ich nierozerwalną łączność z wierzeniami Greków
– rozumie chęć uczestnictwa zawodników w zawodach sportowych
– rozumie pojęcia: olimpiada, pięciobój, igrzyska sportowe
• potrafi:
– obliczyć ile lat upłynęło od 766 r. p. n. e. do dzisiaj
– umieścić dane daty na taśmie chronologicznej
– opowiedzieć przebieg olimpiady
– wysnuć wnioski dotyczące znaczenia tychże zawodów sportowych
– umie wcielić się w postaci zawodników starożytnej Hellady, przeżyć
i zrozumieć ich poczynania
– umie, w miarę obiektywnie ocenić swoje wypowiedzi i wypowiedź kolegów
• jest przekonany:
– że olimpiady, tak w starożytności, kiedy jednoczyły Greków tak
i wczasach współczesnych są elementami jednoczącymi ludzi różnych ras, religii, narodowości, żyjących na różnych kontynentach
– że i zawodnicy polscy mieli swój wkład w ustawianiu rekordów olimpijskich
• Metoda nauczania:
– praca z tekstem podręcznika
– opowiadanie nauczyciela
– ćwiczenia na taśmie chronologicznej
– praca z mapą i atlasem
– praca z dodatkowymi źródłami wiedzy, w tym fragmentami literatury popularno - naukowej
– elementy dramy i „burzy mózgów”
• Środki dydaktyczne:
– podręcznik dla kl. V
– podręcznik do I kl. LO i kl. Technikum
– mapa „Grecja starożytna”
– atlasy historyczne
– Jan Parandowski „Mitologia”
– „Świat wiedzy”, „Życie świata” - wybrane zagadnienia
– „500 zagadek olimpijskich”
TOK LEKCJI
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
|Czynności organizacyjno - porządkowe | | |
|powitanie klasy | | |
|sprawdzenie obecności |Uczniowie zgłaszają swoją obecność. | |
|Rekapitulacja wtórna | | |
|(przypomnienie i utrwalenie wiadomości) | | |
|Nauczyciel zadaje pytanie i prosi wyznaczonych uczniów o | | |
|udzielenie odpowiedzi: | | |
| | | |
|Co nazywamy mitem, powiedz o jakich uczyliśmy się na ostatniej | | |
|lekcji. | | |
|Opowiedz jeden z wybranych mitów. | |Nauczyciel przed lekcją |
|Nauczyciel wcześniej przygotował „rekwizyty”: pióra ptasie, | |przygotowuje rekwizyty: |
|kamień, zapalony znicz, które uczeń ma skojarzyć z wybranym mitem |Uczeń losuje jeden z 3 „rekwizytów” |pióra |
|Wskaż na mapie Grecję |i w zależności od tego jaki wylosował opowiada mit. |znicz |
|i określ jej położenie geograficzne |jeśli pióra - o Dedalu i Ikarze |kamień |
| |jeśli kamień - o Syzyfie | |
|Wprowadzenie do tematu: |jeśli płonący znicz - | |
|Podanie tematu |o Prometeuszu | |
|Uświadomienie celów | | |
| | | |
|Nauczyciel wprowadza do tematu, opowiadając o czym uczniowie będą | | |
|uczyć się na dzisiejszej lekcji, opowiadając według następujących ...