Dodaj publikację
Autor
Judyta Majewska
Data publikacji
2018-01-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Życie średniowiecznego chłopa.
 Pobierz (docx, 9,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI HISTORII

IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO: Judyta Majewska

DATA: 25. 10. 2016r.

CZAS: 45 min.

KLASA: II gimnazjum

TEMAT: Życie starożytnej wsi.

CELE LEKCJI:

Uczeń:

uczeń poprawnie posługuje się terminami: lokacja na prawie niemieckim, wolnizna, zasadźca, łan, sołtys, czynsz, ława

wyjaśnia znaczenie lokacji na prawie niemieckim dla rozwoju Polski,

określa funkcje poszczególnych osób sprawujących władzę we wsi,

wymienia zajęcia średniowiecznego chłopa

omawia sposób uprawy ziemi,

wyróżnia układ przestrzenny wsi,

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik – Roszak S., Śladami przeszłości 2, Nowa Era, Warszawa 2015,

- zeszyt ćwiczeń – Maćkowski T., Śladami przeszłości 2, Nowa Era, Warszawa 2015,

- własna prezentacja multimedialna,

- prezentacja ze strony scholaris.pl

METODY:

- pogadanka,

- pokaz,

- praca z podręcznikiem,

- praca z zeszytem ćwiczeń,

- praca z ilustracją,

- praca z mapą

FORMY PRACY:

- indywidualna

- zbiorowa

PRZEBIEG LEKCJI:

Powitanie, sprawdzenie obecności.

Sprawdzenie pracy domowej.

Podanie tematu lekcji; Dzisiejszy temat lekcji to „Życie średniowiecznej wsi”. Przedstawienie celów lekcji; Na dzisiejszej lekcji dowiecie się jak wyglądało życie średniowiecznego chłopa, jak powstawały wsie i na jakich zasadach funkcjonowały.

Rekapitulacja wtórna: Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji w formie zadawanych pytań.

Nawiązanie. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o najniższym stopniu drabiny feudalnej, czyli o chłopach.

Lekcja właściwa. Przedstawienie postaci średniowiecznego chłopa, jego zajęć i warunków życia.

Omówienie sposobu uprawy ziemi. Pokaz slajdów. Uczniowie robią zadanie nr. 3 z zeszytu ćwiczeń. Odczytanie zadania.

Wprowadzenie pojęcia lokacji na prawie niemieckim. Analiza mapy z podręcznika ze strony 53. Zrobienie zadania przygotowanego przez nauczyciela.

Omówienie układu przestrzennego wsi. Analiza ilustracji.

Omówienie akweduktów. Zadanie nr 3 z zeszytu ćwiczeń.

Rekapitulacja pierwotna. Powtórzenie z wykorzystaniem aplikacji losującej „Koło fortuny”.

Zadanie domowe: zadanie nr 1 i 2 z zeszytu ćwiczeń. Zadanie dla chętnych o podwyższonym stopniu trudności „Tajemnica sprzed wieków”.

Pożegnanie.