Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Kamieńska
Data publikacji
2018-03-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji historii dla klasy 4 szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji historii kl. IV

Temat: Jan Zamoyski – druga osoba po królu.

1. Treści programowe:

• postacie i wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej. Uczeń sytuuje i opowiada o: Janie Zamoyskim – wodzu i mężu stanie.

2. Cele operacyjne

Po lekcji uczeń:

• opowiada o życiu Jana Zamoyskiego

• omawia funkcje (urzędy), które pełnił Jan Zamoyski

• wymienia zasługi Jana Zamoyskiego dla Rzeczpospolitej

• nazywa i wskazuje na mapie miasto założone przez Jana Zamoyskiego

• posługuje się pojęciami: hetman, kanclerz.

3. Metody nauczania:

• rozmowa nauczająca

• praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń („Wczoraj i dziś” wyd. Nowa Era)

• praca z atlasem („Atlas historyczny dla klasy IV SP. Historia Polski. wyd. Nowa Era)

• praca z materiałem ikonograficznym

4. Formy pracy:

• indywidualna

• zbiorowa

5. Przebieg lekcji:

A. Część wstępna – czynności porządkowo – organizacyjne, przedstawienie celów lekcji, zapisanie tematu na tablicy.

B. Część zasadnicza

a) praca indywidualna – uczniowie czytają tekst na s. 76 podręcznika, a następnie odpowiadają na pytania nauczyciela:

Ile lat miał Jan Zamoyski, gdy został wysłany przez rodziców na studia?

Jaką funkcję pełnił, gdy powrócił ze studiów do kraju?

Kto rządził państwem polskim, gdy Zamoyski powrócił ze studiów?

Do jakiego sposobu wyboru króla doprowadził Jan Zamoyski z innymi możnymi panami?

Kim był Stefan Batory zanim został królem Polski?

b) rozmowa nauczająca – nauczyciel informuje uczniów o funkcjach (urzędach) pełnionych przez Jana Zamoyskiego w czasach rządów Stefana Batorego, zapisuje notatkę na tablicy, uczniowie przepisują ją do zeszytu; nauczyciel zwraca uwagę na obraz umieszczony w podręczniku (s.77), omawia postacie znajdujące się na nim, następnie uczniowie wykonują ćw. 2 w zeszycie ćwiczeń (s.48)

c) nauczyciel informuje uczniów o założeniu przez Jana Zamoyskiego miasta Zamość, uczniowie w atlasach historycznych szukają na mapie (s.19) miasta

Zamość, odczytują legendę, wówczas nauczyciel podaje informacje o założeniu przez Jana Zamoyskiego – Akademii Zamojskiej.

C. Faza podsumowująca:

a) rekapitulacja pierwotna: uczniowie rozwiązują krzyżówkę przygotowaną przez nauczyciela.

6. Praca domowa:

Wyjaśnij hasło główne krzyżówki. (mąż stanu).

Wykonaj zadanie 3,4 s. 49 w zeszycie ćwiczeń.

| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | | | |

| | | | | | | | | | | | | |

1. Najwyższy dowódca wojskowy w XVI wieku.

2. Był nim Stefan Batory zanim został królem Polski.

3. Epoka historyczna, w której żył i działał Jan Zamoyski.

4. Wyższa uczelnia założona przez Jana Zamoyskiego.

5. Nazwisko artysty, który namalował obraz pt. „Stefan Batory pod Pskowem”.

6. Miasto założone przez Jana Zamoyskiego.

7. Urząd w XVI – wiecznej Rzeczpospolitej, który współcześnie odpowiada funkcji premiera.

8. Ostatni król z dynastii Jagiellonów