Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska„Wychowanie przez czytanie”
W 2008 r. prawie 70% Polaków nie przeczytało ani jednej książki, zmniejsza się też liczba aktywnych czytelników, czyli osób które przeczytały co najmniej 6 książek w ciągu roku.
Korzystanie z Internetu i TV jest czasochłonne, reklamy zachęcają do kupowania. Aby to wszystko zdobyć coraz więcej pracujemy, rodzice na wiele godzin znikają z domu, niektórzy na tygodnie, miesiące, lata… Chcemy być ciągle młodzi, korzystać z życia, bawić się, samodoskonalić- powierzamy więc opiekę nad dziećmi „podwykonawcom”- elektronicznym mediom lub zastępczym opiekunom w domu, a poza nim , żłobkom, przedszkolom, szkołom, świetlicom. Fundujemy dzieciom traumatyczne zmiany w życiu rodzinnym: rozwody oraz wyjazdy rodziców za granicę. Efekty, które wszyscy dostrzegają to: uczniowie są coraz bardziej rozkojarzeni, mają problemy z koncentracją, są zagrożeni niedostosowaniem społecznym, pozbawieni wyobraźni i empatii, bardziej agresywni, posługują się wąskim słownictwem i mają problemy logopedyczne.
Wg badań przeprowadzonych w USA dzieci pozbawione czasu i osobistego zaangażowania rodziców mają niskie poczucie własnej wartości, są szczególnie zagrożone zaburzeniami emocjonalnymi, podatne na złe wpływy, apatyczne lub agresywne, często cierpią na depresję (dawniej chorobę dorosłych), mają problemy w szkole, przedwcześnie rozpoczynają życie seksualne, są kandydatami na narkomanów i młodocianych przestępców.
W naszej kulturze, w której obywatele są zdrowsi i zamożniejsi niż kiedykolwiek w historii, dzieci z roku na rok stają się bardziej nieszczęśliwe. Od samotnych, markotnych i niezadowolonych po depresyjne i dysfunkcyjne.
Wyrasta pokolenie roszczeniowe, niedouczone, niewychowane i gniewne.
Jednym ze źródeł poczucia niskiej wartości jest nieobecność ojców w życiu dzieci.
W XXIw. wyrasta obok nas pokolenie analfabetów!!!
Jak zapobiec tym problemom?Czytaj głośno dziecku minimum 20 min.- codziennie!!!
Czytanie dzieciom od urodzenia jest najprostszym, najtańszym i przynoszącym najwięcej pozytywnych efektów sposobem na wychowanie wrażliwych emocjonalnie i inteligentnych dzieci.
Czytanie jest jednym z najpotężniejszych czynników rozwoju dziecka i zarazem profilaktyką niepożądanych zachowań.
Czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i koncentracji, wzbogaca wiedzę, rozbudza zainteresowania. Czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, wzmacnia jego samouznanie, poprawia kondycję psychiczną, umysłową i moralną.
Czytanie sprawi, że dziecko będzie rozumiało kierowane do niego, w mowie i piśmie, polecenia, będzie potrafiło prowadzić rozmowę, precyzyjnie formułować swoje myśli, analizować i dokonywać wyborów.
Pamiętaj: najważniejsze dla rozwoju są pierwsze lata życia. W chwili narodzin mózg jest przystosowany do osiągania geniuszu i zachowuje swe ogromne zdolności do ok. szóstego roku życia. Od zaangażowania rodzica zależy czy te możliwości zostaną wykorzystane czy zaprzepaszczone.
Najcenniejszym efektem jaki można osiągnąć poprzez codzienne czytanie dziecku jest postawa życiowa ...