Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
BUDOWANIE ZESPOŁU I WSPÓŁPRACA W GRUPIE
WARSZTATY 8 GODZIN
Schron Przeciwlotniczy (20 minut)
Cel: odgrywanie ról, podejmowanie decyzji, integracja grupy
Przebieg: grupa dzieli się na zespoły 8-10-osobowe. Każdy członek grupy wybiera sobie rolę (zawód lub profesję), np. lekarz, nauczyciel, pilot, matka, gospodyni domowa itp. Te role należy napisać na karteczkach i przypiąć do ubrania. Zespoły zostają poinformowane, że znajdują się w schronach przeciwlotniczych po ataku bomby atomowej. Każdy schron jest wystarczająco duży, powietrza jest także wystarczająca ilość, ale pożywienia jest tylko dla 6 osób, dlatego należy niektórych się pozbyć. Każdy zespół ma zadecydować, kto i dlaczego powinien przeżyć. Decyzja zespołu musi dotyczyć tego, kto zostaje, a kto opuszcza schron (samobójstwa i morderstwa nie wchodzą w grę). Czas podjęcia decyzji jest ograniczony. Ćwiczenie kończy wspólna rozmowa o tym, w jaki sposób poszczególne zespoły podejmowały decyzje, kto był aktywny, a kto bierny, jak wszyscy czuli się w swoich rolach.
Patrz mi w oczy. (10 minut)
Cel: Ćwiczenie umiejętności utrzymania kontaktu wzrokowego z drugą osobą.
Przebieg: Uczestnicy w parach przez 2 minuty próbują patrzeć sobie w oczy bez mówienia
czegokolwiek, śmiania się czy przeszkadzania w jakikolwiek inny sposób. Po upłynięciu wyznaczonego czasu omawiane są trudności, jakie miały osoby z każdej pary z utrzymaniem wzroku na oczach partnera. Następnie uczestnicy podają przykłady sytuacji, w których mieli problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Na koniec prowadzący informuje, iż unikanie czyjegoś wzroku jest zwykle traktowane jako nieszczerość lub brak zainteresowania.
Dwie prawdy i kłamstwo (15 minut)
Cel: integracja grupy, komunikacja
Przebieg: Każdy z uczestników mówi o trzech rzeczach, które go dotyczą, np. hobby, co będzie chciał robić za pięć lat, liczba dzieci. Pozostali uczestnicy zgadują co jest prawda a co fantazją. Odpytywany uczestnik może poszerzyć prawdziwe stwierdzenia o dodatkowy komentarz.
Tratwa ratunkowa (10 minut)
Materiały – karton o wymiarach 60 cm na 90 cm
Przebieg: Prowadzący kładzie karton na podłodze i wyjaśnia, że przedstawia on tratwę ratunkową. Wszyscy członkowie zespołu (8-10 osób) mają zmieścić się na tratwie, stojąc na niej przynajmniej jedną nogą i wytrzymać w tej pozycji przez 30 sekund. Każdy zespół ma 3 minuty na przygotowanie.
Uwagi: Czy udało się? Czy uwidoczniły się role uczestników? Czy wszyscy pracowali razem?
Supły (10 minut)
Przebieg: uczestnicy stają w małych kołach po 6-12 osób. Następnie każdy wyciąga jedną rękę i chwyta rękę innej osoby. Następnie druga ręka chwyta rękę innej osoby. Teraz grupa próbuje rozwiązać powstały supeł, tak by ciągle trzymać się za ręce.
Adwokat (15 minut ...