Dodaj publikację
Autor
Marcin Wielki
Data publikacji
2018-04-23
Średnia ocena
5,00
Pobrań
161

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć warsztatowych radzenie sobie ze stresem.
 Pobierz (docx, 30,0 KB)

Podgląd treści

WARSZTATY

TECHNIKI RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

DZIEŃ 1 – 4*45MIN

Przedstawienie się prowadzącego – krótka informacja o tematyce warsztatów (5 minut).

Podpisanie kontraktu z grupą (5 minut) – czy macie jakieś propozycje?

Bierzemy aktywny udział w zajęciach

Współpracujemy

Jesteśmy szczerzy

Mamy prawo do własnych poglądów

Jesteśmy życzliwi, dyskretni

Nie oceniamy, nie krytykujemy

Nie zmuszamy nikogo do wypowiedzi

Nie przerywamy

Mówi jedna osoba

Nie używamy komórek

Ile kawałków papieru? (15 minut)Przebieg: Prowadzący puszcza w obieg rolkę papieru toaletowego, a każdy z uczestników bierze tyle kawałków ile mu się podoba. Następnie prosimy aby każda osoba opowiedziała nam tyle rzeczy o sobie ile wzięła kawałków papieru. Tematyka może być ogólna, związana z pracą lub szkoleniem. Warto przed wypowiedziami zrobić komentarz, że ta sytuacja przypomina trochę życie. Im więcej ktoś wziął, czyli dysponuje większymi zasobami, tym więcej musi dać od siebie i tym większa jego odpowiedzialność. Potrzebne materiały: rolka papieru toaletowego.

Urodziny (10 minut)

CEL: rozruszanie i rozluźnienie grupy

PRZEBIEG: uczestnicy mają za zadanie ustawić się w szeregu zgodnie z data urodzenia (dzień i miesiąc), nie mogą porozumiewać się za pomocą słów.

Pomiar Pulsu (15 minut)

MATERIAŁY: kartki i długopisy

CEL: porównać puls przed i po wykonaniu zadania i na tej podstawie wyciągnąć wnioski na temat stresu.

PRZEBIEG: Uczestnicy mierzą sobie puls na szyi lub na nadgarstku – przez 15 sekund i mnożymy wynik przez 4; Poczynając od liczby 1000 uczestnicy mają zapisać na kartkach szereg liczb, z których każda jest większa od poprzedniej o 17. Dajemy 5 minut. Po tym czasie mówimy „stop”, uczestnicy natychmiast powtórnie mierzą sobie puls, zapisują wynik i porównują z poprzednim.

PRZERWA

Mini wykład (10 minut) – wszyscy się stresujemy, stres nie jest niczym wstydliwym, stresują się ludzie z dużą wyobraźnią i Ci, którzy mają złe doświadczenia. Stresujemy się w różnych sytuacjach. Jedni krzyczą, tupią, bluźnią, trzęsą się, uciekają, płaczą, obwiniają innych…itp.

Czym jest stres? (20 minut)– skojarzenia z pojęciem, próba definicji, czynniki go wywołujące – odniesienie do prezentacji;

Materiały: kartki, długopisy.

Mity na temat stresu – rozdanie informacji na temat mitów dotyczących stresu, krótka analiza z dyskusją (20 minut).

PRZERWA

Sterta butów (15 minut)

MATERIAŁY: wszystkie buty

CEL: zabawa, ruch

PRZEBIEG: uczestnicy dzielą się na dwa zespoły. Wszyscy zdejmują swoje buty i układają je na dwie oddzielne sterty oddalone od siebie tak bardzo, jak to jest możliwe. Każdy zespół ustawia się gęsiego przed stertą butów zespołu przeciwnego. Zespoły podkradają się do sterty przeciwnika i mają dwie minuty na pozawiązywanie wszystkich sznurowadeł razem ...