Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI HISTORII
IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO: Judyta Majewska
DATA: 23. 04. 2018r.
CZAS: 45 min.
KLASA: II klasa gimnazjum
TEMAT: Pierwsi królowie elekcyjni.
CELE LEKCJI:
I. Na poziomie wiadomości:
- uczeń rozwija pojęcia: artykuły henrykowskie, pacta conventa, interreks, konfederacja, wolna elekcja, sejm konwokacyjny i elekcyjny,
- określa czas wydarzeń: 1572 r. – śmierć Zygmunta Augusta, 1573 r. – pierwsza wolna elekcja, 1582 r. – rozejm w Jamie Zapolskim,
- omawia dokonania postaci historycznych: Henryka Walezego, Stefana Batorego, Iwana IV Groźnego, Jana Zamoyskiego, Anny Jagiellonki,
- wymienia przyłączone terytoria do Rzeczypospolitej w okresie wojny polsko –
Rosyjskiej,
- umie wykazać związek między śmiercią Zygmunta Augusta, a wolnymi
elekcjami
II. Na poziomie umiejętności:
- opisuje zmiany, które zaszły w 1573 r. w ustroju Rzeczypospolitej,
- wyjaśnia okoliczności uchwalenia i główne założenia artykułów henrykowskich oraz dokumentów pacta conventa,
- charakteryzuje politykę wewnętrzną Stefana Batorego,
- dostrzega korzyści i zagrożenia dla Rzeczypospolitej wynikające z nowego sposobu wyboru króla,
- zna przyczyny wojny polsko – rosyjskiej z 1577 roku.
III. Na poziomie postaw:
- uczeń potrafi samodzielnie wybierać kandydata na przedstawiciela jego państwa, dostrzega jego wady i zalety.
MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik – Roszak S, Śladami przeszłości 2, Nowa Era, Warszawa 2010
- prezentacja multimedialna zawierająca różnego rodzaju zdjęcia i ilustracje pobrane z Internetu
-zeszyt ćwiczeń– Maćkowski T., Śladami przeszłości, Nowa Era Toruń 2016
- strona internetowa LerningApps.org
- materiały drukowane wybrane przez nauczyciela: wywiad E. Zientary przeprowadzony przez Jolantą Choińską-Mika, opracowanie fragmentu „Kroniki Polskiej t.II”, M. Bieliński
METODY:
- wykład,
- praca z tekstem podręcznika,
- praca z zeszytem ćwiczeń,
- praca z mapą,
- metoda aktywizująca – drama (wejście w rolę),
- praca z ilustracją
- praca z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Podanie tematu lekcji. Przedstawienie celów lekcji.
4. Rekapitulacja wtórna: Przypomnijcie jakie dynastie zasiadały na tronie polskim przed 1573 rokiem? Jak się nazywał ostatni król z dynastii Jagiellonów? W jaki sposób władcy Polski zapewniali swoim potomkom dziedziczenie tronu?
5. Nawiązanie – W 1572 roku zmarł ostatni przedstawiciel królewskiego rodu – Zygmunt August. Nie zostawił męskiego potomka ani nie wyznaczył swojego następcy. W Polsce rozpoczął się okres bezkrólewia.
6. Wykład na temat zakładanych konfederacji i interreksa.. Uczniowie pracują z tekstem podręcznika wyszukując informacji na temat sejmu konwokacyjnego, sejmu elekcyjnego i sejmu koronacyjnego. Uzupełnią ćwiczenie numer 1 z zeszytu ćwiczeń.(Materiał przygotowany przez nauczyciela obniżający stopień trudności dla uczniów z orzeczeniem PPP)
7. Wybrani uczniowie wcielają się w kandydatów na króla– reprezentanta polskiej dynastii, Ernesta Habsburga, Iwana IV Groźnego, Henryka Walezego. Wygłaszają krótkie przemówienia na ...