Dodaj publikację
Autor
Marlena Kulik
Data publikacji
2018-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
78

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja prowadzona na podstawie prezentacji multimedialnej o tym samym tytule.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki w klasie IV c

Prowadzący: Marlena Kulik
Temat lekcji: Okrąg i koło.
Dział programowy: Figury geometryczne cz. 2.
Typ lekcji: Lekcja wprowadzająca.
Czas trwania: 45 minut
Cel ogólny: Kształtowanie u uczniów umiejętności posługiwania się pojęciami koła oraz okręgu, a także ich podstawowymi własnościami.
I. Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
- pojęcia koła i okręgu
- elementy koła i okręgu
- zależność między długością promienia i średnicy
Uczeń rozumie:
- różnicę między kołem i okręgiem
Uczeń potrafi:
- wskazywać poszczególne elementy w okręgu i w kole
- kreślić koło i okrąg o danym promieniu
- wyróżniać spośród figur płaskich koła i okręgi
II. Cel wychowawczy: doskonalenie dyscypliny w czasie lekcji, motywowanie do koncentracji uwagi i aktywności.
Metody pracy:
• Dyskusja,
• Ćwiczenia.
Zasady nauczania:
• Celowości, systematyczności,
• Trwałości wiedzy i umiejętności,
• Świadomego i aktywnego uczestniczenia w procesie nauczania,
• Stopniowania trudności.
Formy organizacji pracy:
• Wspólnym frontem,
• Praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• Przygotowana przez nauczyciela prezentacja ”Koła i okręgi” w programie PowerPoint,
• Przygotowane przez nauczyciela karty pracy z definicjami,
• Przygotowane przez nauczyciela karty pracy z krzyżówką,
• Tablica + mazak,
• Przyrządy geometryczne: cyrkiel, linijka.

Tok lekcji:
1). Czynności wstępne (sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu lekcji, sprawdzenie pracy domowej).
2). Wprowadzenie tematu z wykorzystaniem prezentacji PowerPoint, tu omówienie poszczególnych zagadnień:
• Definicje koła i okręgu oraz zwrócenie szczególnej uwagi na różnice między nimi,
• Definicje: środka okręgu, promienia, cięciwy oraz średnicy,
• Omówienie oraz pokazanie sposobu rysowania okręgu,
• Omówienie zależności pomiędzy średnicą a promieniem.
3). Rozdanie karteczek z definicjami,
4). Utrwalenie poznanych wiadomości poprzez omawianie kolejnych slajdów, tzn. rozwiązywanie zadań, które dotyczą:
• Przynależności punktów do okręgu lub koła,
• Wymienienia cięciw oraz średnic zadanego okręgu.
5). Zadanie pracy domowej.
6). Nagrodzenie aktywności uczniów.
7). Podsumowanie: zadawanie dzieciom zadań typu: „narysuj okrąg o promieniu równym 3 cm”, „narysuj koło o średnicy równej 5 cm”, itp.

Opracowała: Marlena Kulik

ZAŁĄCZNIK

a). definicje

Okrąg to zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, równo odległych od ustalonego punktu tej płaszczyzny.
Koło to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.
Punkt O, od którego odmierzamy równe odległości, to środek okręgu.
Odcinek, łączący środek okręgu z dowolnym jego punktem, jest promieniem tego okręgu.
Odcinek, łączący dwa różne punkty okręgu, nazywamy cięciwą tego okręgu.
Cięciwa okręgu przechodząca przez jego środek to średnica.

b). krzyżówka

[pic][pic]