Dodaj publikację
Autor
Marlena Kulik
Data publikacji
2018-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja prowadzona z pomocą karty pracy o tym samym tytule.
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie VII c

Prowadzący: Marlena Kulik

Temat lekcji: Równoległobok i romb.

Dział programowy: Własności figur płaskich.

Typ lekcji: Lekcja powtórzeniowo - systematyzująca.

Czas trwania: 45 minut

Cel ogólny: Dowiem się co się stanie, kiedy kopnę w prostokąt? – znam własności równoległoboku i rombu i potrafię z nich korzystać w zadaniach.

Cele operacyjne lekcji:

Uczeń zna:

- własności równoległoboku,

- własności rombu,

Uczeń rozumie:

- jak liczy się obwody równoległoboku i rombu,

Uczeń potrafi:

- rozpoznawać i rysować równoległoboki i romby,

- wskazać wierzchołki, boki i przekątne tych figur,

- rysować wysokości równoległoboków,

- rozwiązuje proste zadania, wykorzystując własności tych czworokątów,

II. Cel wychowawczy:

- efektywne współdziałanie w zespole, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie grupowych i indywidualnych decyzji, skuteczne działanie na gruncie zachowania obowiązujących norm,

- umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,

Metody pracy:

poszukująca (rozwiązanie problemu w oparciu o różne podręczniki jako różne źródła informacji),

dyskusja dydaktyczna (burza mózgów),

ćwiczenia praktyczne.

Zasady nauczania:

celowości, systematyczności,

trwałości wiedzy i umiejętności,

świadomości i aktywnego udziału uczniów w procesie kształcenia (tzw. zasada ograniczonej zależności od nauczyciela),

Formy organizacji pracy:

wspólnym frontem,

praca w grupach,

praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik Matematyka 7 WSIP,

zestaw podręczników do kl. 5 z różnych wydawnictw,

przygotowane przez nauczyciela karty pracy (załącznik nr 1),

przygotowane przez nauczyciela figury wycięte z kolorowego papieru,

przyrządy geometryczne: kątomierz, linijka, ekierka.

Tok lekcji:

Czynności wstępne (sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu lekcji).

Sprawdzenie pracy domowej, a zarazem powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji:

– przeczytanie samodzielnie napisanych przez uczniów zagadek – pozostali uczniowie rozwiązują je,

- wskazanie przez uczniów określonych przez nauczyciela figur zaprezentowanych na tablicy (praca indywidualna).

Ustalenie razem z uczniami celu lekcji.

Usystematyzowanie wiadomości na temat równoległoboku i rombu na podstawie podręczników własnych oraz dodatkowych źródeł wiedzy – praca grupowa.

Liderzy losują temat pracy (równoległobok lub romb), po opracowaniu materiału dzielą się swoimi wynikami z pozostałymi uczniami.

Rysujemy dowolny równoległobok, wskazujemy jego wierzchołki, boki i przekątne, a następnie rysujemy jego wysokości. Uczniowie ustalają za pomocą jakiego przyrządu wykonujemy zadanie (ekierka), a następnie w grupach próbują je rozwiązać.

Rozwiązywanie zadań z podręcznika (praca w grupach): Zad.1,2/str.84

oraz jeśli zostanie czasu Zad. 3,5/ str. 84.

7). Podsumowanie wiadomości: wskazanie przez uczniów figur określonych przez nauczyciela zaprezentowanych na tablicy (praca indywidualna).

8). Zadanie pracy domowej:

Zad. 4,6/ str. 84

Dla chętnych: *Zad. 9/ str. 84

9). Nagrodzenie pracy zespołowej uczniów.

Opracowała: Marlena Kulik