Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Malinowska
Data publikacji
2018-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
47

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uroczystość z okazji Święta Patrona Szkoły.
 Pobierz (docx, 20,1 KB)

Podgląd treści

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zdobył ogromną popularność występując nie tylko w Polsce, ale także w wielu zakątkach Europy i Świata. Występy Zespołu wzbudzały zachwyt, zyskując co raz to większą sławę. Przepiękne stroje, cudowne głosy i układy choreograficzno- taneczne, młodość i witalność dziewcząt i chłopców z Zespołu „Śląsk” urzekały i przyciągały publiczność w różnym wieku, stając się ważnym kulturalnym wydarzeniem, o czym dobitnie świadczą „ głosy prasy”.

POLSKA

„Słoneczni- to chyba najlepsze dla nich określenie”- „Życie Warszawy”

„ Ondraszek- to muzyczne arcydzieło- podobnie jak Helo, helo”- „Przegląd Kulturalny”

NIEMCY

„ Zespół Śląsk dosłownie porywa widzów z krzeseł” –„Neue Berliner Illustrierte”

BELGIA

„ Chcąc ująć treść widowiska „Śląska” w trzech słowach, można by wybrać trzy określenia: świeżość, życie, czar” – „Derniere Heure”

FRANCJA

„Gdy pogasną światła, pozostaje w oczach urzekające wspomnienie”- „ Le Monde”

USA

„ Polski Balet Ludowy: Wielki, Szybki, Świetny! Łącząc śpiew i taniec bardziej wszechstronnie niż jakikolwiek inny zespół zagraniczny, „Śląsk” wytańczył i wyśpiewał sobie zwycięski debiut w City Center. To gładko wyreżyserowane widowisko, daje świetny przegląd ludowej ekspresji” – „Journal American”

Koncert należy do tej kategorii, dla której przemierza się oceany, aby móc go zobaczyć”- „ Chicagos American”

ANGLIA

„Przepiękne widowisko! Rozmach i kolorystyka tworzą spektakl bezkonkurencyjny w stosunku do innych imprez baletowych czy muzycznych w Londynie” – „Daily Worker”

TUNEZJA

„Wielki sukces Zespołu Polskiego Śląsk odzwierciadlającego radość życia- pieśni są wspaniałe, zharmonizowane, a głosy piękne. Tancerze wywoływali ogólny podziw swoją zwinnością i wdziękiem. A co powiedzieć o tej gromadce młodych i ładnych Polek” - „Boughenim Mohamed”

Sława polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozprzestrzeniała się od Europy, poprzez Amerykę Północną, Południową aż po odległe Chiny na kontynencie azjatyckim, a urzekające pieśni i tańce tworzyły tęczowy pomost łączący narody, niwelując wszelkie bariery i uprzedzenia.

Wspomnienia z podróży Stanisława Hadyny

Jest rok 1955 – Powitanie Stanisława Hadyny i Zespołu „ Śląsk” w Mińsku

Gdy „Śląsk” po raz pierwszy wyjeżdżał do Związku Radzieckiego, pogoda była okropna. Po prostu lało jak z cebra- prawdziwe potoki deszczu. Można sobie wyobrazić zdumienie całego zespołu: około północy pociąg zajeżdża do Mińska,….a tam zgromadził się na powitanie przeszło pięciotysięczny tłum. W nocy, w ulewie.

Spotkanie z zespołem Piatnickiego: Zaśpiewaliśmy i tańczyliśmy, a potem oni zabrali naszą Tereskę Nowak za kulisy i długo jej nie było. Później wróciła ubrana w strój ludowy rosyjski, taki jaki noszą członkowie zespołu Piatnickiego i oddali nam ją ze słowami „Ofiarowujemy wam tę dziewczynkę wraz ze strojem” Zabraliśmy naturalnie z powrotem Nowak przy ogólnym śmiechu całego zespołu.

1956 - podbój Berlina

W Berlinie ...