Dodaj publikację
Autor
Tarczyńska-Król
Data publikacji
2018-05-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz pogadanki.
 Pobierz (docx, 29,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz pogadanki : Czytanie poszerza horyzonty

Cele:

zapoznanie uczniów z różnymi sposobami przekazywania informacji (tekstowe i nietekstowe) oraz z różnymi sposobami czytania;

zwrócenie uwagi na funkcje czytania;

uzmysłowienie wartości płynących z czytania;

zachęcanie do czytania.

Metoda:

Problemowa: dyskusja,

Eksponująca: film,

pogadanka z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia uczniów

prezentacja plansz przygotowanych do prezentacji tematu

Pomoce dydaktyczne:

materiały nietekstowe: mapa, obraz, schemat, wykres, znaki drogowe;

Zasób multimedialny: film „Dlaczego warto czytać?”A. Holland,

materiały tekstowe: książki popularnonaukowe, słownik języka polskiego, beletrystyka.

TOK LEKCJI:

Pogadanka wprowadzająca:

Co to jest czytanie?

Co można czytać?

W jaki sposób odczytujemy informacje?

Czy wszystko czytamy w ten sam sposób?

POGADANKA:

Naukę czytania rozpoczynamy już we wczesnym dzieciństwie. Początkowo czytają nam rodzice, starsze rodzeństwo, gdyż sami jeszcze nie znamy literek. Czytamy wszyscy: jedni więcej inni mniej. Nie można bowiem wyobrazić sobie normalnie funkcjonującego człowieka bez tej umiejętności. Dzięki czytaniu ludzie mogą się komunikować między sobą, dzielić się doświadczeniami, okazywać uczucia, wymieniać informacje lub zdobywać potrzebne wiadomości.

Rozróżniamy dwa rodzaje informacji: tekstowe i nietekstowe.

TU: prezentacja materiałów tekstowych a następnie nietekstowych przygotowanych na planszach

Okazuje się, że aby czytać tekst potrzebna jest znajomość liter, by odczytać materiały nietekstowe potrzebna jest umiejętność czytania - tą drogą najczęściej dowiadujemy się, co oznaczają, jaką treść zawierają materiały nietekstowe.

FUNKCJE CZYTANIA:

Zadajemy uczniom pytanie "po co czytamy?". Po zebraniu odpowiedzi udzielonych przez klasę, uzupełniamy je, porządkujemy i formułujemy konkretne funkcje i cele czytania:

czytanie jest doskonałym, choć nie jedynym, narzędziem zdobywania wiedzy;

czytanie jest narzędziem powszechnej informacji (np. czytanie informacji w gazetach, czasopismach);

jest formą spędzania wolnego czasu, źródłem rozrywki i wypoczynku;

czytanie pomaga rozwiązać różne problemy życiowe;

pozwala czytelnikowi utożsamiać się z bohaterami literackimi;

kształtuje w młodych ludziach pewne poglądy i przekonania.

SPOSOBY CZYTANIA:

Zadajemy uczniom pytanie: "Jaka jest różnica w czytaniu np. książki popularnonaukowej, książki beletrystycznej lub tomiku poezji?". "Czy wszystko czytamy w ten sam sposób?".

Po wysłuchaniu odpowiedzi uczniów wspólnie formułujemy wnioski i przedstawiamy różne sposoby czytania.

Czytanie pobieżne - wyjaśniamy jak w krótkim czasie zorientować się w treści książki i jej przydatności. Zagadnienie to omawiamy analizując przede wszystkim takie elementy jak: autor, tytuł, spis treści, przedmowa, wstęp, posłowie.

Czytanie fragmentaryczne - czytamy wybrane fragmenty w celu zorientowania się "z grubsza" w zawartości książki, treści książki oraz uzyskania ogólnej orientacji w poruszanych w książce sprawach.

Czytanie staranne - stosujemy je wtedy, gdy chcemy trwale i gruntownie opanować treść książki, w ten sposób będziemy czytać np. tekst, na podstawie którego przygotowujemy się do ...