Dodaj publikację
Autor
Dorota Sikora
Data publikacji
2018-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć powtórzeniowych z matematyki z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego i metody stacji.
 Pobierz (doc, 422,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. III GIMNAZJUM

TEMAT: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności o bryłach obrotowych
(z elementami ocenienia kształtującego)

Opracowała - Dorota Sikora

Klasa-III

Cel lekcji sformułowany w języku ucznia: Będę umiał wykorzystać wiadomości o bryłach obrotowych w zadaniach praktycznych.

NaCoBezu (kryteria sukcesu):
- umiem rozpoznać bryły obrotowe,
- umiem rozpoznać siatki brył obrotowych,
- znam wzory na obliczanie pól powierzchni i objętości brył obrotowych,
- obliczam pola powierzchni i objętości brył obrotowych,
- rozwiązuję zadania praktyczne z zastosowaniem brył obrotowych,

Pomoce dydaktyczne: karty z zadaniami, plansze ze stacjami, tablica interaktywna, platforma edukacyjna Edumaster.

Metody pracy: metoda stacji

Formy pracy: indywidualna, praca w parach

1. Faza przygotowawcza:

a) Sprawdzenie listy obecności

b) Podanie tematu i celu lekcji

c) Powtórzenie wiadomości ogólnych:
- rozgrzewka matematyczna - zabawa w matematyczne bingo ( uczniowie rysują kwadrat składający się z 9 małych kwadratów, w małe kwadraciki wpisują liczby od 1 do 100, nauczyciel podaje zadania: oblicz| 1) objętość sześcianu o boku 3 cm(27 cm3)
2) pole kwadratu o boku 6 cm (36 cm2 )
3) pierwiastek kwadratowy z 64 (8)
4) pierwiastek sześcienny z 125 (5)
5) pole prostokąta o bokach 8x9
6) 92 (81)
7) wielokrotności liczby 7 ( 7,14,21,28,35…..)

- Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji – jak powstaje walec, stożek i kula
oraz z jakich elementów się składa, podanie przykładów z życia wziętych, w których
koniecznością jest znajomość obliczania pola całkowitego i objętości brył. (losowanie
uczniów za pomocą patyczków)

d) podział uczniów na grupy dwuosobowe i wyjaśnienie metody stacji.

Przygotowanie 5 stacji ( od 1 do 4 obowiązkowe i 5jest fakultatywna dla uczniów zdolnych), każda stacja ma opracowane zadania, które należy rozwiązać w dowolnej kolejności. Uczniowie otrzymują kartki, na których będą w parach rozwiązywać zadania, sami decydują o tempie pracy i od której stacji rozpoczną rozwiązywać zadania. Stacja I – zadania dotyczą rozpoznawania brył obrotowych oraz ich siatek; stacja II i III –proste zadania dotyczące obliczenia pola powierzchni i objętości brył obrotowych;

stacja IV-zadania praktyczne z zastosowaniem obliczania pól i objętości brył obrotowych; stacja V- zadania z zastosowaniem obliczania pól i objętości brył obrotowych w stopniu trudniejszym. ( z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa)

Zmiana stacji odbywa się dopiero po wykonaniu poprzedniego zadania, odwiedzone stacje uczniowie zapisują na kartce.

Uczniowie muszą wykonać co najmniej po 1 zadaniu z danej stacji ( można wybrać więcej)

2. Faza realizacyjna:

Uczniowie wybierają stacje i rozwiązują zadania w parach, zapisują rozwiązania na kartkach.

3. Faza podsumowująca:

Po zakończeniu rozwiązywania zadań wskazani uczniowie rozwiązują zadania na tablicy interaktywnej ...