Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Turska
Data publikacji
2018-06-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z elementami oceniania kształtującego.
 Pobierz (docx, 249,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki

poprowadzonej w dniu 14 kwietnia 2015 r w klasie Ia gimnazjum

Temat: Ćwiczenia w rozwiązywaniu nierówności I stopnia z jedna niewiadomą.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Uczeń potrafi :

-rozwiązywać równania I stopnia z jedną niewiadomą,

-rozwiązywać proste nierówności I stopnia z jedna niewiadomą i przedstawiać rozwiązanie na osi liczbowej.

Cele lekcji:

Rozwiązywanie prostych nierówności I stopnia z jedną niewiadomą i prostych zadań z ich wykorzystywaniem.

Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

Będziesz umiał rozwiązywać proste nierówności i wykorzystasz tą umiejętność do rozwiązywania prostych zadań.

Nacobezu(co uczniowiebędą potrafili po lekcji):

1.Rozwiążę prostą nierówność I stopnia z jedna niewiadomą.

2.Potrafię przedstawić rozwiązanie nierówności na osi liczbowej.

3.Umię zapisać treść prostego zadania za pomocą nierówności.

Przebieg lekcji (metody i aktywności):

Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji

(w trakcie rozdanie kart pracy z celami i nacobezu oraz treścią zadań- cele i nacobezu widoczne są również na projektorze).

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji- schematu rozwiązywania nierówności (załącznik 1), przypomnienie podstawowych pojęć- prosta krzyżówka, rozwiązywanie prostych nierówności I stopnia z jedna niewiadomą i zaznaczanie ich rozwiązania na osi liczbowej (metoda patyczków)-zadania wstępne z Karty pracy (załącznik 2).

Czytanie przez uczniów kolejnych punktów nacobezu i wyjaśnianie ich – metoda świateł drogowych.

4. Czytanie po kolei treści zadań z Karty pracy (załącznik 1)

- rozwiązywanie ich na tablicy (metoda patyczków) – mogą konsultować się w ławce z kolegą

- wspólne wyjaśnianie i monitorowanie rozumienia zadań (metoda świateł drogowych).

5. Podsumowanie lekcji metodą zdań podsumowujących:

Uczniowie uzupełniają na karcie pracy (zał.1) następujące zdania:

Dzisiaj na lekcji nauczyłem się…………

Największą trudność sprawiło mi………..

(kilku uczniów czyta na głos swoje wypowiedzi- metoda patyczków)

6. Zadanie pracy domowej:

-ćwiczenie 3 i 4 str.33 zeszyt ćwiczeń- załącznik 3

- wspólne z uczniami układanie nacobezu do pracy domowej

Materiały i pomoce dydaktyczne:

Karty pracy z celami lekcji i nacobezu i treścią zadań, tablica multimedialna i projektor komputer, patyczki z danymi ucznia, kolorowe karteczki do metody świateł drogowych.

ARKUSZ PRZEDOBSERWACYJNY

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Katarzyna Turska

RODZAJ ZAJĘĆ: lekcja matematyki

KLASA: I a DATA: 14.04.2015 r.

TEMAT LEKCJI: Ćwiczenia w rozwiązywaniu nierówności I stopnia z jedna

niewiadomą.

UMIEJĘTNOŚCI PONADPRZEDMIOTOWE:

umiejętność wykorzystania narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz formułowania sądów opartych na rozumowaniu matematycznym

WYMAGANIA OGÓLNE:

Uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretuje pojęcia matematyczne i operuje obiektami matematycznymi.

TREŚCI NAUCZANIA:

-rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą (7.3),

-wskazuje na osi liczbowej zbiór liczb spełniających warunek ...